To je to što me zanima!

Jesensku depresiju 'izliječit' će jaja, mahune, riba i banane

Umorni ste i gladni? Tijelu treba hibernacija, no jesenski umor možete riješiti i hranom bogatom bjelančevinama, tjelovježbom te ranijim odlaskom na spavanje
Vidi originalni članak

Kako dane ne biste provodili spavajući nad tipkovnicom u nadi da vas šef neće uloviti ili “kljucali” za volanom, jedite više jaja, ribe i mahunarki. Takva će vas prehrana održati budnijma i poboljšati koncentraciju. Osim toga, jedite više svježeg voća i povrća te pijte više tekućine kako biste pobijedili osjećaj umora i uspavanosti. 

Jesenski umor znak je da tijelo treba odmor. Dani se skraćuju i vidimo sve manje sunca te nije neobično da se osjećamo umornije i depresivnije. Iako teoriju o sezonskoj “depresiji” često smatraju smiješnom, sve više istraživanja pokazuje kako bi ona mogla objasniti što nam se to događa. Sezonska depresija nije depresija u pravom smislu te riječi - kod kliničke depresije, oboljeli gube apetit, gube na težini i pate od nesanice. 

Simptomi sezonske depresije posve su suprotni - apetit je pojačan, hrana predstavlja pravi užitak, a ostanak u krevetu i spavanje, dok vani rominja kiša, djeluje kao raj na zemlji. Problem je u tome što se, neovisno o dolasku jeseni, obveze i dalje moraju izvršavati te ostanak u krevetu svaki put kad padnu tri kapi kiše nije opcija. Kako biste što lakše izašli na kraj sa simptomima sezonske tuge, uvedite u dnevnu rutinu neki oblik tjelovježbe. To može biti vožnja sobnog bicikla ujutro, vježbe istezanja ili žustra šetnja na posao. 

Ako putujete dugo na posao, izađite koju stanicu ranije. Tjelovježba će vas ispuniti dobrim osjećajem, potaknuti lučenje hormona dobrog raspoloženja i razbuditi. Naravno, kako biste bili odmorni, nužno je i dobro se naspavati. No pretjerano spavanje može povećati umor i bezvoljnost. Idealno bi bilo kada biste bioritam uskladili s promjenama u prirodi - kraći dani podrazumijevaju i raniji odlazak u krevet te pokušajte leći prije 22 sata kako biste se probudili odmorniji. Ako imate mogućnosti, odspavajte i tijekom dana. Pripazite, međutim, da ne drijemate više od 20 minuta - to je dovoljno da bi vas osvježilo i da biste bili spremni za nove izazove, a neće poremetiti ritam noćnog spavanja.

Grickanje čipsa uz omiljenu seriju uzrokuje “mamurluk” 

Jedete li navečer hranu bogatu masnoćama i soli, to bi se moglo odraziti na buđenje idućeg jutra. Takva će hrana otežati buđenje te ćete se osjećati posve iscrpljenima i nespremnima za dan koji vas čeka. Konzumacija takve hrane u kasnovečernjem terminu uzrokuje varijantu mamurluka koji ne dobivate od previše alkohola nego od previše loše hrane. 

Probudite se uz pomoć dnevne svjetlosti

Čim se probudite, ustanite iz kreveta, brzo se spremite i izađite iz kuće. Ili barem rastvorite žaluzine kako biste u kuću pustili dnevnu svjetlost. Dnevno svjetlo “govori” vašem organizmu da je vrijeme da bude budno i aktivno, a isti taj biološki sat reći će vam i kad je vrijeme za počinak. Iako nije uvijek jednostavno, probajte osluškivati što vam tijelo govori i što više uskladiti obveze s bioritmom.

Manje slatkiša, više koncentracije

Nagli pad i rast šećera u krvi povećava osjećaj umora - ograničite unos “loših” ugljikohidrata poput slatkiša, zaslađenih gaziranih i negaziranih pića, kao i hrane koja sadrži sastojke za koje ne znate što su. Jedite više leće, smeđe ili divlje riže te zobi, uz nezaobilazne obroke voća i povrća. 

Citrusni mirisi i banana jači su od kroničnog umora

Banane su bogate kalijem koji je broj jedan u borbi protiv umora. Ne možete li pobijediti umor, jedite hranu bogatu kalijem poput banana, špinata i orašastih plodova. Instantni “podizači” energije su citrusni sokovi. Mirisi limuna, grejpa ili naranče automatski će vas oraspoložiti i trgnuti iz uspavanosti. 

Još jednu šalicu kave, i to ekstra veliku

Najpopularnije i najkorištenije sredstvo u borbi protiv umora je kofein. Napici bogati kofeinom uistinu pomažu da se razbudite i daju vam dozu fokusiranosti potrebnu za izvršavanje radnih zadataka. Ne morate se odreći omiljene šalice kave ujutro (ili još jedne malo kasnije tijekom dana), no ne pretjerujte i ne pouzdajte se isključivo u kofein kao izvor energije.  Shvatite ga kao sredstvo koje može pomoći, ali ne zaboravite na važnost kvalitetnih namirnica i nužnog odmora.

Idi na 24sata

Komentari 168

  • MarijaJurić 19.09.2013.

    koristim te namirnice,a spavanje...kako kad idem leci.

  • diba_1 19.09.2013.

    pun novčanik i šoping liječi svaku depresiju.

  • 19.09.2013.

    Upravo banane su moje omiljeno voće. Inače sam sklonija povrću nego voću ali moj je organizam u jednom trenutku počeo tražiti upravo banane :))

Komentiraj...
Vidi sve komentare