Otprilike 20% žena reproduktivne dobi ima manjak željeza, u dobi od 18 do 29 godina su na vrhu ljestvice onih koji najvjerojatnije pate od nedostatka željeza.
Svjetska zdravstvena organizacija navodi da se razine feritina ispod 15 g/L kod odraslih smatraju niskima. Ako su vam razine feritina na ili ispod ovog praga, mogli biste patiti od opasno niske razine feritina, poznate i kao anemija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Što je zapravo feritin?
Feritin je protein koji skladišti oko četvrtine ukupnog željeza u tijelu, otpuštajući ga kada je potrebno. Optimalne razine feritina osiguravaju da vaše tijelo ima pravu količinu željeza za održavanje dobrog zdravlja.
Do 20% žena s menstruacijom ima manjak željeza, a do 5% pati od anemije prvenstveno zbog gubitka krvi tijekom menstruacije. Žene u reproduktivnoj dobi izložene su većem riziku od nedostatka željeza u usporedbi sa ženama u postmenopauzi, jer gube u prosjeku 30-40 ml krvi bogate željezom tijekom svakog menstrualnog ciklusa.
Žene u dobi od 18 do 29 godina su na vrhu ljestvice kao najvjerojatnije pate od nedostatka željeza, s njihovom razinom feritina koja pada do 27% ispod norme. Za petama su im oni u dobi od 30 do 39, čije su razine feritina 20% ispod prosjeka.
Obratite pažnju na signalne znakove kao što su:
- Blijed ten
- Ogroman umor
- Energija pada na nove padove
- Stalne glavobolje
- Borba za dah
- Suha koža i kosa
- Gubitak kose
- Nemirne noge
- Srce ti ubrzava
Kako hrana utječe?
Za one koji jedu meso, crveno meso nudi bogat izvor željeza. Međutim, vegetarijanci i vegani i dalje mogu održavati zdravu razinu željeza pažljivim odabirom prehrane. Na primjer, kombiniranje biljne hrane bogate željezom s vitaminom C može poboljšati apsorpciju, piše Express.