Jedna od briga potrošača zadnjih godina je povezanost primjene sredstava za zaštitu od sunca sa sniženim vrijednostima vitamina D u krvi što može nastati kao rezultat smanjenog djelovanja UVB zraka na kožu uslijed primjene fotozaštite. Dvije nedavno objavljene studije iznijele su rezultate primjene sredstava za zaštitu od sunca i snižene vrijednosti vitamina D pokazavši da razumna uporaba preparata za zaštitu od sunca neće ugroziti status vitamina D kod zdravih ljudi, rekla nam je Ivana Manola, dr.med. specijalist dermatologije i venerologije iz Poliklinike Manola u Zagrebu.
POGLEDAJTE VIDEO Kako ublažiti opekline od sunca:
- No, ukoliko se fotoprotekcijsko ponašanje, uključujući korištenje preparata s visokim SPF-om kombinira zajedno sa zaštitnom odjećom i potpunim izbjegavanjem sunca, velika je vjerojatnost da će doći do značajnog ugrožavanja statusa vitamina D u krvi. Obzirom na stil života, rad u zatvorenim prostorima i smanjeno izlaganje suncu, za očekivati je niže vrijednosti D vitamina, pa ih je uputno povremeno kontrolirati - dodala je.
Kaže kako se nedostatak ovog važnog vitamina lako može nadomjestiti oralnim pripravcima.
Nekima kosa ispada zbog preparata za sunčanje
Spomenula je još jedan veliki problem današnjice, a to je ispadanje vlasi zbog dugotrajne upotrebe preparata za zaštitu od sunčevih zraka. To se događa češće ženama.
- Bitno za napomenuti je da se dugotrajna primjena preparata za zaštitu od sunca u posljednje vrijeme sve češće povezuje sa bolesti vlasišta praćenom gubitkom kose u prednjem dijelu poznatu kao frontalna fibrozirajuća alopecija (FFA), a koja se javlja uglavnom kod žena koje dugi niz godina primjenjuju fotoprotektivne preparate na koži lica u blizini linije kose - napomenula je dr. Manola.
Savjetuje ljudima, koji svakodnevno nanose preparate za zaštitu od sunca, da svakako izbjegavaju stavljati ih uz rub vlasišta i obrva.
Moguće je zaštititi se od sunčevih zraka i sa dodacima prehrani
Dermatologinja kaže da neki dodaci prehrani mogu pomoći u boljoj zaštiti od opasnih sunčevih zraka, smanjiti rizik od stvaranja izraslina na koži uzrokovanih suncem te ublažiti nastanak crvenila.
- Prehrambene namirnice i dodaci prehrani mogu sadržavati jedan ili više aktivnih tvari koje promiču zaštitu kože od sunca pomoću različitih mehanizama i na taj način mogu biti nadopuna klasične fotoprotekcije. Primjerice, oralni unos nikotinamida sprječava foto-imunosupresiju i razvoj aktiničnih keratoza i planocelularnog karcinoma kože. S druge strane, oralni unos karotenoida ili ekstrakta paprati Južne Amerike (Polypodium leucotomos) može smanjiti nastanak crvenila izazvanog UVB zrakama - pojasnila nam je dr. Manola.
- Sistemska fotozaštita može se postići i lijekovima. Afamelanotid je prvi u klasi sintetičkih analoga hormona koji stimuliraju melanocite. Preporučuje se kod osoba sa nasljednim porfirijama poput eritropoetske protoporfirije i X vezane protoporfirije koje karakterizira iznimna fotoosjetljivost. Afamelanotid oponaša prirodni hormon dovodi do povećanja pigmentacije kože i smanjenja fotoosjetljivosti - dodala je.
Utjecaj preparata za zaštitu od sunca na okoliš
Osvrnula se i na utjecaj preparata za zaštitu od sunca na okoliš. Kaže da posljednjih godina raste zabrinutost javnosti na učinke UV filtera na morski okoliš, posebice na koraljne grebene.
- Činjenica je da određeni organski UV filteri mogu štetiti koraljnim grebenima, ali treba uzeti u obzir i osjetljivost koraljnih grebena na porast temperature mora uslijed globalnog zatopljenja, na ostatke deterdženata i druga onečišćenja. Osim koraljnih grebena ekološka zabrinutost je usmjerena i na akumulaciju slabo razgradivih UV filtera koji su pronađeni u ribama i, potencijalno, mogu biti uključeni u hranidbeni lanac. S tim u vezi ulažu se dodatni napori oko proizvodnje ekološki prihvatljivih i manje štetnih UV filtera - zaključila je ova dermatologinja.