Uklanjanje tvrdokorne masnoće s roštilja može biti izazovno, ali uz pravilne tehnike i alate, možete postići sjajne rezultate. Evo nekoliko metoda koje bi trebale odraditi posao.
POGLEDAJTE VIDEO:
Zagrijavanje i struganje roštilja
Uključite roštilj i pustite ga da se zagrije na visokoj temperaturi 15-20 minuta, to će pomoći da masnoća omekša i da se lakše ukloni. Nakon što se roštilj zagrijao, upotrijebite metalnu četku za roštilj kako biste uklonili omekšalu masnoću. No, pazite da koristite četku s metalnim čekinjama koja je prikladna za vaš roštilj, kako ga ne biste oštetili.
Soda bikarbona i voda
Napravite pastu od sode bikarbone i vode. Pomiješajte 1/2 šalice sode bikarbone s dovoljno vode da dobijete gustu pastu. Nanesite pastu na tvrdokorne masne mrlje i ostavite da stoji 15-20 minuta. Četkom za roštilj ili plastičnom strugalicom uklonite masnoću.
Prašak za pecivo
Pomiješajte prašak za pecivo s vodom kako biste napravili pastu. Nanesite pastu na masne mrlje i ostavite da stoji nekoliko minuta. Upotrijebite četku za roštilj za uklanjanje masnoće.
Ocat i folija
Pomiješajte jednake dijelove octa i vode u sprej boci. Poprskajte otopinu po masnim površinama roštilja. Zatim zgnječite aluminijsku foliju u kuglu i upotrijebite je za struganje masnoće. Folija će pomoći u uklanjanju tvrdokorne masnoće bez oštećenja površine roštilja.
Osim ovih tehnika, postoje specijalizirani čistači za roštilje koji su dizajnirani za uklanjanje tvrdokorne masnoće. Slijedite upute na proizvodu za najbolji rezultat. Pripazite na sigurnosne smjernice i osigurajte da je proizvod siguran za korištenje na vašem tipu roštilja.
Parni čistač još je jedan način čišćenja, njime se lako omekša masnoća te ukloni prljavština.
Nakon čišćenja, obavezno isperite roštilj čistom vodom kako biste uklonili sve ostatke sredstava za čišćenje. Redovito čišćenje roštilja nakon svake uporabe pomoći će u sprječavanju nakupljanja tvrdokorne masnoće.