Mnogi stručnjaci se slažu kako bi trebalo obratiti više pažnje na gorku dinju. U mnogim zemljama u razvoju liječenje dijabetesa je preskupo i nedostupno, a biljke kao što su gorka dinja (zovu je i gorka tikva, Momordica charantia) koriste se kao tradicionalni lijekovi jer pokazuju hipoglikemijska svojstva.
Šećerna bolest tipa 2 je sve veći problem u svijetu, a posebno je teško u Indiji i Kini, kažu stručnjaci. U tim područjima gorka dinja je popularno povrće za koje se tradicionalno zna da ima zdravstveno blagotvorno djelovanje, ne samo na zdravlje općenito, već i na dijabetes.
- Gorka dinja mogla bi biti jeftina mogućnost pomoći siromašnima u tim i drugim zemljama u kontroli razine glukoze u krvi - objasnili su stručnjaci Sveučilišta Justus Liebig u Njemačkoj na internetskoj stranici National Center for Biotechnology Information.
Oni su se pozabavili antidijabetičkim učincima gorke dinje koji se spominju u raznoj literaturi. Željeli su pronaći dokaze i otkrili koliko je sigurna takva metoda pomoći kod dijabetesa.
- Analize bioaktivnih spojeva pokazale su da je gorka dinja bogata hranjivim tvarima i fitokemikalijama od kojih neki imaju anti-dijabetičke učinke. Sokovi, prašci, ekstrakti i izolirani spojevi ispitani su in vitro i in vivo. Gorka dinja povećava izlučivanje inzulina gušterače, smanjuje upijanje intestinalne glukoze i povećava unos i iskorištavanje glukoze u perifernim tkivima - objasnili su u svojem izvještaju.
- Iako su studije na ljudima s dijabetesom tipa 2 slabe u njihovom dizajnu i / ili rezultatima, neke studije ukazuju na anti-dijabetičke učinke kod pacijenata i sigurnost za liječenje gorkom dinjom kod ljudi - dodali su.
Ipak, kažu kako bi trebalo provesti još neke studije da bi se znalo više.
Mišljenje hrvatske nutricionistkinje
- Uloga gorke dinje u blagotvornom učinku kod dijabetesa je to što sadrži glikoprotein lektin, a koji je po aktivnosti sličan inzulinu. Stoga unosom ove namirnice možemo 'djelomično nadomjestiti' manjak inzulina i to naravno ukoliko se radi o odstupanjima koja nisu vitalna. Nikako se ne predlaže pretjerivanje u unosu - objasnila nam je Olja Martinić, dijetetičarka i nutricionistkinja Nutricionističkog savjetovališta Olja iz Splita.
- Lektin je prirodni protein koji imamo u većoj mjeri u žitaricama i leguminozama. Upravo taj protein dovodi se u vezu sa poteškoćama kod sindroma probušenih crijeva te se u slučaju autoimunih bolesti predlaže smanjen unos lektina iz žitarica - pojasnila nam je.
- Svakako treba potražiti stručnu pomoć pri odabiru dodataka prehrani koji su od koristi kod dijabetesa jer za izbor preparata potrebno je sagledati cjelovitu kliničku sliku pacijenta. Baš u tim finim različitostima je snaga dijetetike - dodala je ova nutricionistkinja.