To je to što me zanima!

Delikatesna šunka Ravlić ima najviše proteina, najmanje PPK

Analizirali smo pet šunki iz iz trgovačkih centara i mesnica. Laboratorijski testovi su pokazali kako proizvođači dodaju previše polifosfata koji ‘navlače’ vodu pa su šunke teže, a time i skuplje
Vidi originalni članak

Ako za Uskrs kupujete šunku ili neki drugi komad dimljenog mesa u vakuumiranom pakiranju, birajte onaj čiji presjek možete vidjeti, jer sve što je zarolano i zatvoreno može biti ‘mačak u vreći’ te biste se mogli neugodno iznenaditi kad proizvod otvorite.

POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ali kako ne bi sve ostalo na procjeni mesa samo po izgledu, 24sata su dala na analizu u Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” nasumično odabrane šunke i dimljene lopatice. Provjerili smo koliko u sebi imaju bjelančevina (proteina), vode i polifosfata - aditiva koji se koriste za vezanje vode za meso kako ona ne bi “prskala” kad se reže komad. Analizirajući bjelančevine, zbog kojih i kupujemo meso, Ravlićeva Delikates rolana šunka bila je najbolja s čak 23,1 posto bjelančevina.

U HRVATSKIM DUĆANIMA Analiza: Najskuplji umak od hrena ima najmanje sastojaka

- Prosječan komad buta, od kojeg se rade i šunke, ima između 17 i 20 posto bjelančevina, a ako je k tome bez kože i masnog tkiva, bjelančevine će biti između 20 i 22 posto - rekao je dr. sc. Dario Lasić, voditelj Laboratorija za kemijske analize hrane Zavoda “Dr. A. Štampar”. Nakon Ravlića, najveći udio bjelančevina imala je Kudelićeva rolana šunka (20.44 posto), a potom Kauflandova dimljena lopatica (17.57 posto). Najmanje bjelančevina imali su Pikokova dimljena rolana lopatica iz Lidla (15,69) i rolana šunka proizvođača PPK (14,85 posto). 

Analiza polifosfata pokazala je da je tog aditiva u svima previše.

- U mesne prerađevine ne bi smjeli dodavati više od 5000 miligrama različitih fosfatnih spojeva na kilogram mesa. Samo meso ima i prirodno svoje vlastite fosfate. Prehrambeni tehnolog mora mjeriti koliko je prirodnih kako bi znao dodavati polifosfate tako da oni ne prelaze dopuštenu količinu - pojašnjava dr. Lasić. 

PAZITE ŠTO JEDETE Korisni savjeti: Kako povećati sigurnost hrane tijekom Uskrsa

Polifosfata je bilo najviše u PPK-ovoj šunki, koja ima i najmanje bjelančevina, potom u Kudelićevoj pa Ravlićevoj šunki i Pikokovoj dimljenoj lopatici. Najmanje je polifosfata u Kauflandovoj lopatici podrijetlom iz Njemačke.

Trudnice, djeca i oboljeli od osteoporoze moraju paziti da ne jedu previše mesnih prerađevina sličnog tipa jer mogu unijeti više fosfata i stvoriti neravnotežu u odnosu na kalcij, naročito ako unose manje mliječnih proizvoda (kao dobar izvor kalcija).

Inače, polifosfati se koriste i kao vješta tehnika “navlačenja” vode u meso kako bi ono bilo teže, a onda i skuplje. Analiza je pokazala da najviše vode u sebi ima u Kudelićevoj šunki (71,27 posto), ali ona ima istodobno i visoke bjelančevine što je poželjno.

IZ DALMACIJE, ISTRE, SLAVONIJE... 10 bakinih recepata za slasni uskrsni post na moderan način

Iz tvrtke Ravlić odgovorili su kako njihova šunka prema recepturi ima minimalni dodatak salamure (otopina soli) koja je neophodna za proizvodnju i okus tog proizvoda. Drugi nisu odgovorili na pitanje koriste li tehnologiju kojom se aditivima dodaje voda u meso.

Idi na 24sata

Komentari 66

  • nerminius 05.08.2019.

    Al ste se svi od reda nalupetali i naklepetali u komentarima na temu, ko polupismene babe na prelu. Veze s vezom nemate, ali naklapate i se..te na kamaru da je što veća i da što više grize za oči.

  • kažemja 29.03.2018.

    Od kupovnih šunki nisam jeo bolje od Igomatovih . Svakako preporučujem . Istina , malo je skuplja (65 kn) ali vrijedi .

  • ProkletBio 29.03.2018.

    ovo je smeće

Komentiraj...
Vidi sve komentare