Čim se probudite, pustite svjetlo u prostoriju - priroda je naučila organizam na buđenje sa suncem.
Tako će vas prirodno svjetlo razbuditi i prije kave. No kako biste uspostavili bioritam, najvažnije je leći i ustajati u otprilike isto vrijeme svaki dan, a odrasloj osobi potrebno je oko osam sati sna. Stvaranje ugodne atmosfere bez prevelike buke te udoban madrac i jastuk pomoći će vam da lakše zaspite. Također, sat vremena prije odlaska na spavanje izbjegavajte rad na računalu ili gledanje televizije. Umjetno svjetlo remeti lučenje melanina, hormona koji regulira san.
Da biste lakše postali ranoranilac, pomažu i mali rituali. Navinite budilicu deset minuta ranije, pa ćete moći u miru pročitati novine i isplanirati dan. Upravo je postavljanje ciljeva najbolji način za “pokretanje” mozga jer je zamaranje prošlim danom najveći jutarnji kradljivac vitalnosti.
Za dan pun elana neprocjenjiv je i kvalitetan doručak. Vlaknasta hrana poput kruha od cjelovitog brašna, pahuljice, bezmasni mliječni proizvodi, jaja te voće i povrće bogati su proteinima i vitaminima koji će još vrlo dugo “hraniti” tijelo.
Šećer će trenutačno dati energiju, no ona će se vrlo brzo istrošiti, pa će organizam biti još iscrpljeniji.
Šetnja za jače razbuđivanje
Kako biste pokrenuli metabolizam, poželjno je vježbati čak i prije doručka. Dovoljno je 20 minuta lagane rekreacije. Idealne su joga, tai chi ili slične aktivnosti, a šetnja ili lagani džoging dvostruko razbuđuju jer se tijelo “hrani” i dnevnim svjetlom.
Kofein djeluje čak 12 sati
Izbjegavajte alkohol prije spavanja. Iako vam pomaže da lakše zaspite, smanjuje kvalitetu sna i izaziva buđenje tijekom noći. Kofein iz kave, ali i drugih napitaka, poput kole i energetskih pića, ostaje u organizmu čak i od deset do 12 sati.
U krevetu se ne gleda TV
Krevet je mjesto za odmor i seks. Gledanje televizije prije odlaska na počinak otežat će spavanje jer mozak podsvjesno prestaje povezivati spavaću sobu sa spavanjem. Čitanje, topla kupka, meditiranje i slični rituali čine san puno boljim.