To je to što me zanima!

Čak i u malom vrtu možete naći mjesta za drvo, evo koje će se vrste uvijek dobro uklopiti

Vodite računa o tome da je veličina drveta kad se nakon nekoliko godina razgrana usklađena s veličinom vrta, kako vam ne bi 'ukralo' prostor i smetalo, umjesto da pruža ugodan hlad
Vidi originalni članak

U svakom vrtu, pa čak i u onima gdje nema puno prostora, možete pronaći mjesto za ukrasno drvce koje će nakon nekoliko godina svojom bogatom krošnjom stvoriti hlad ili privlačiti poglede cvjetovima u veličanstvenim bojama, a istodobno vas zaštititi od pogleda s ulice. Važno je samo imati na umu da izbor drveta i to gdje ćete ga posaditi treba prilagoditi veličini i obliku vrta, kako kad se razraste ipak ne bi oduzimalo previše prostora koji vam je potreban za drugi sadržaj. 

POGLEDAJTE VIDEO: Lisice 'preuzele' vlast u vrtu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Drvce obavezno smjestite na svijetlo mjesto i vodite računa da je riječ o propusnom zemljištu, kako bi odvod vode bio dobar. Nemojte ga smjestiti preblizu kući, niti u sjeni drugih biljaka, da ne biste došli u situaciju da mu morate stalno podrezivati grane. Ako niste do kraja sigurni gdje ga želite posaditi, za početak ga posadite u tegli i postavite na mjesto na kojem biste ga posadili, kako biste kroz neko vrijeme uvidjeli hoće li smetati, odnosno odgovara li vam posaditi ga tu. 

Drvo s golim korijenom treba saditi u fazi vegetacije, dok ono u tegli možete saditi tijekom cijele godine. Pripazite na izbor tegli: Trebala bi biti dovoljno velika da drvo ne morate presađivati prečesto te što stabilnija. Ako je u pitanju drvo koje će rasti visoko, birajte one sa cementiranim dnom, odnosno što teže tegle, kako se u slučaju vjetra ne bi lako srušilo.  Ako je riječ o mladom drvcu ili vrsti koja ima jako tanko deblo, obavezno postavite u teglu barem dva štapa uz njega i povežite ga, kako se ne bi savijalo na vjetru. 

U TIJEKU JE AKCIJA Azijska strizibuba napala stabla u Hrvatskoj: 'Opasna je, zbog nje režemo i jako staro drveće'

Mlado drvce u prvih nekoliko godina sadnje trebamo češće zalijevati tijekom prvih nekoliko godina od sadnje, pogotovo ljeti. 

Postoji nekoliko vrsta ukrasnog drveća s kojim sigurno nećete pogriješiti, kao što su, na primjer, jasmin, japanski javor ili japanska trešnja, tuja ili magnolija. 

Jasmin

Drvo je jako zahvalno, odnosno dobro podnosi i zimu i ljeto, ponekad čak i velike suše. Brzo raste, pa će već druge godine od sadnje početi puštati nove grane. Može narasti do 3 metra u visinu, a grane rastu povijeno prema dnu, pa ponekad može izgledati kao veliki grm. 

Drvo cvjeta u proljeće i ljeto, iako postoje i vrste koje cvjetaju zimi. Kada završi cvatnja treba ga obrezati, tako da posiječemo mlade grane koje nisu cvjetale. Starije i veće drvo možete obrezati kako želite. 

Listovi biljke sadržavaju saponin, sastojak sapuna, a inače se koristi u kozmetici. 

Japanski javor 

To je savršeno drvo za sadnju u samom središtu vrta, u kombinaciji s drugim drvećem i cvijećem, jer ovisno o vrsti može narasti do 7 metara visine, a njegovo lišće se mijenja i dolazi u različitim bojama, od roze, žute, narančaste ili zelene. Cvjeta u travnju, do svibnja, a treba voditi računa da mu ne prija direktno sunčevo svjetlo, iako voli svijetao prostor. 

ZDRAVSTVENE KORISTI Nova studija: Drveće bi moglo za trećinu smanjiti smrti od toplinskih valova u gradovima

U Aziji ga smatraju simbolom inteligencije. Potječe iz Japana, no ima ga u cijeloj Aziji. 

Voli plodno tlo i predjele s većom vlažnošću zraka, a možete ga saditi  i u tegli. U tom slučaju ne zahtijeva previše zalijevanja, pogotovo ne zimi. Japanski javor ne trebate podrezivati, no u proljeće treba očistiti oštećene grane. 

Japanska trešnja 

Porijeklom je iz Koreje, Kine i Japana, gdje predstavlja simbol čistoće i prolaznosti. Može narasti između 8 i 12 metara. To je drvce koje je vrlo nježna i graciozna izgleda, s nježnim cvjetovima roza ili bijele boje. 

EKO JUNAK Već 43 godine svaki dan sadi po jedno stablo, a njegova šuma sad spašava cijelu zajednicu

Cvjeta u travnju, prije listanja, a posebno je po tome što mu otpadaju cijeli listovi. Zbog velike krošnje, potrebno mu je dosta prostora, pa ga je dobro saditi samo. Također, potrebno mu je dosta sunca i plodno tlo. 

Tuja 

Ovo se drvo smatra otrovnim, pa ga nije preporučljivo saditi baš uz kuću. Drvo otvorena korijena sadi se u rano proljeće ili kasnu jesen, dok ono u tegli možete saditi cijelu godinu. Ovo drvo treba povremeno dohranjivati gnojivom. Voli vlagu i zahtijeva obrezivanje dva puta godišnje, u proljeće i kasnu jesen. 

Magnolija 

Ovo je osjetljivo drvo. Cvjeta od svibnja do rujna, prije listanja. Može narasti do pet metara, a može se oblikovati u ukrasni grm. 

Sadi se duboko, voli vlažno tlo, te zemljište bez kreča. Otporna je na niske temperature i voli direktno sunce. Sadi se u travnju, i ne treba ju obrezivati, odnosno u proljeće samo očistite suhe grane.     

Idi na 24sata

Komentari 1

  • liliZG2.0 15.05.2023.

    zemljište bez kreča....bez kreča???? molim prijevod na hrvatski.

Komentiraj...
Vidi sve komentare