To je to što me zanima!

Antioksidansi: Kupine jačaju imunitet bolje i od acai bobica

MOĆNE, A NAŠE Kupine imaju više vlakana od većine drugog voća, pa čuvaju probavu, ali snažne bobice štite i od raka pluća, debelog crijeva i jednjaka, jačaju srce i mozak
Vidi originalni članak

>>> DOMAĆE JE BOLJE - Velika akcija 24sata: I mi imamo svoju superhranu

Acai bobice su bobičasto voće koje raste na acai palmi, udomaćeno je u zemljama Južne Amerike, no njihova se popularnost u posljednje vrijeme sve više širi izvan tih granica, prije svega zbog njihove iznimne kvalitete i pozitivnog utjecaja na zdravlje.

Među ostalim, bogate su omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, sadrže puno omega-6 oleinske kiseline, koja je poznata kao ulje za uljepšavanje, ističe nutricionistica Alma Bunić iz nutricionističkog savjetovališta Nutriforma.

DOMAĆE JE BOLJE Lan liječi upale i čisti toksine iz tijela bolje nego chia sjemenke

- Acai bobice bogate su plavim pigmentom, koji je antioksidans, pa imaju visoku moć smanjenja količine slobodnih radikala u tijelu. To je jedan od razloga zbog kojih bi proizvodi na bazi bobica trebali biti dodatak svakodnevnoj prehrani - ističe nutricionistica. Dodaje kako bobice svojim sastavom pomažu u regeneraciji i jačanju vezivnih tkiva, bijelih krvnih zrnaca, mišićnih i nervnih stanica.

- Acai je bogat s 19 različitih aminokiselina, ima nizak glikemijski indeks, malo šećera. Sadrži kalcij, fosfor, beta karoten i vitamin E. Zahvaljujući tome, odlična je podrška krvožilnom sustavu, mozgu, živcima, probavi i imunitetu. Također, sadrži popriličnu količinu bjelančevina, koju ne nalazimo u drugom voću, ističe nutricionistica Bunić. Neka istraživanja pokazala su, tako, da acai bobice sadrže više bjelančevina od jaja.

DOMAĆE JE BOLJE Šaka zdravlja: Borovnica bolje čuva mozak i vid od goji bobica

Po antioksidativnom učinku, dobra domaća alternativa acai bobicama su kupine, ističe Alma Bunić. Kupina je, dodaje, odlična za jačanje krvožilnog sustava, dobra je kao hrana u borbi kod teških bolesti te autoimunih promjena. Uzima se i kod smanjene razine željeza, a preporuka je da je uzimaju i dijabetičari. Odlična je i za jačanje imuniteta.

Najvažniji sastojak kupine je antocijanozid – antioksidans jako velikog utjecaja na zdravlje, ističe Bunić.

- Kupine sadrže brojne vitamine (A, B1, B2, B3, B6, C, E i K) te folnu kiselinu, dok mineralni sastav uključuje kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij i cink. Dobar su izvor aminokiselina i esencijalnih vlakana - ističu agronomkinje Jasminka Goger Perić i Ana Grgurević iz tvrtke Fragaria, za proizvodnju, uvođenje novih tehnologija i konzalting u voćarstvu i povrćarstvu, koja u ponudi ima i sadnice kupine. Kupina ima više vlakana nego većina drugog voća. Naime, u šaci punoj kupina naći će se oko 8 grama vlakana, a u 25 grama cjelovitih žitarica, koliko se dnevno preporučuje konzumirati, samo 4 grama, ističu sugovornice.

DOMAĆE JE BOLJE Naša artičoka čisti jetru i topi salo bolje od popularnije čičoke

- Kupina se doista nalazi na listi 10 namirnica s najviše antioksidansa, koji djeluju preventivno protiv karcinoma. Posebno se ističe u borbi protiv raka pluća, debelog crijeva i jednjaka, dok je bogatstvo flavonola čini blagotvornom za zdravlje srca - ističe Jasminka Goger Perić. Osim toga, prisutnost magnezija i vlakana sprečava blokiranje arterija i stimulira tok krvi, što smanjuje rizik od srčanih bolesti poput moždanog i srčanog udara, i ateroskleroze, dodaje. Također, magnezij pomaže u regulaciji krvnog tlaka, prevenciji aritmije i nepravilnih otkucaja srca.

- Redovita konzumacija kupina od velikog je značenja za kognitivne sposobnosti. Također, ona pridonosi boljem razvoju fetusa u trudnoći - ističe Ana Grgurević. Dodaje da se od ploda kupine pripremaju sok, liker, vino i džem, možemo ih koristiti u pripremi kolača, dok se list biljke koristi za pripremu čaja koji ima iznimna ljekovita svojstva. Među ostalim, obiluje adstringentnim taninima, koji imaju učinak stezanja i tako koriste kod proljeva i dizenterija - kažu Goger Perić i Grgurević.

ODLIČNE ZA ZDRAVLJE Aronija je jak antioksidans, a šipak obnavlja bolesne stanice

Agronomkinje dodaju da su kupine vrlo zahvalne voćke jer ne zahtijevaju posebne karakteristike kad je riječ o svojstvima tla i položaju na koji se sade. Dobro uspijevaju u sjenovitim područjima, iako osunčani položaji osiguravaju malo bolju rodnost. Tolerantnije su od ostalih bobičastih voćki na zadržavanje vode u tlu, makar bi bilo dobro osigurati dobru drenažu, kažu agronomkinje Goger Perić i Grgurević.

- Iako su u sezoni poprilično dostupne i povoljne, ništa ne može zamijeniti zadovoljstvo vlastito uzgojene voćke. Uz već razvijene sadnice, bit će dovoljno malo ljubavi i pažnje, jer ih je dovoljno presaditi iz teglice u zemlju i pratiti nekoliko uputa, kažu agronomkinje.

Kako uzgajati kupine?

Sadnja i gnojivo

Imate li sadnice kupine, agronomkinje Jasminka Goger Perić i Ana Grgurević preporučuju gnojidbu, kako bi se postigao bolji urod. Kad iskopate jamu za sadnju, ubacite sloj stajskoga gnoja te na to sloj organskog poboljšavača kvalitete tla. Sve to dobro zalijte vodom, po mogućnosti kišnicom.

Za ljepši rast

Kako bi ljepše rasle, agronomkinje preporučuju poduprijeti ih na žicu. Kupine će rasti samostalno i bez ikakva potpornja, no ljepše i urednije će izgledati ako ih poduprete na žicu između stupića, kaže Goger Perić.

DOMAĆE VS. STRANO Maca regulira metabolizam, a konopljika jača libido kod žena

Orezivanje

Svake godine preporučuje se orezivanje. U prvoj godini poželjno je skratiti izboje kako bi korijen ojačao. Zbog toga u prvoj godini gubite urod, no dugoročno profitirate. U jesen bi trebalo orezati sve izboje na kojima su bili plodovi. Uklonite ih od voćke (spalite ili bacite u smeće), savjetuju agronomkinje.

Razmak

Raspored žica između stupića trebao bi biti sljedeći: Prvu žicu trebalo bi postaviti metar iznad zemlje, sljedeće tri žice na razmak od 30 cm između svake. Razmak između kupina trebao bi biti oko 2,5 metara.

Recepti s kupinama

Džem od kupina

Kilogram oprana i osušena voća stavite u posudu s pola kilograma šećera. Slažite red voća pa red šećera. Kad odstoji nekoliko sati, dodajte dvije kriške limuna i kuhajte 20-ak minuta, uz skupljanje pjene po vrhu. Napunite vruće staklenke.

Sirup od kupina

Sastojci: 3 kilograma kupina, 1 i 1/2 kilograma šećera, 4 limuna, 900 ml vode

Priprema: Voće usitnite mikserom. U kipuću vodu dodajte šećer i kuhajte dok ne dobijete šećerni sirup. Kad je dovoljno gust, prelijte ga vrućeg preko usitnjenih kupina. Dodajte limunov sok i ostavite da odstoji nekoliko sati. Tad propasirajte, a dobiveni sirup zagrijte do 75°C i odmah ulijte u vrele sterilizirane boce te začepite gumenim čepom.

Kupinovo vino

Sastojci: 5 kilograma kupina, 1 i 1/2 kilograma šećera

Priprema: Oprane i osušene bobice stavite u veću posudu, dobro zgnječite rukama i dodajte šećer. Posudu prekrijte gazom i ostavite na hladnom tjedan dana. Nakon toga vino procijedite kroz gazu i opet ostavite tjedan dana na hladnom. Ponovno procijedite vino od taloga i pretočite u boce. Boce samo pokrijte gazom. Čuvajte na hladnome mjestu, a nakon mjesec dana možete staviti plutene čepove.

+ RECEPTI S BUČOM Hokaido tikva vs. buča: Obilje vitamina, minerala i vlakana

Domaći liker od kupina

Sastojci: kilogram kupina, 1/2 kilograma šećera, litra rakije

Priprema: Kupine operite i osušite na upijajućem papiru. Pomiješajte ih sa šećerom i stavite u staklenke širokoga grla od oko dvije litre. Zalijte ih rakijom. Staklenku dobro zatvorite i ostavite da stoji na suncu od pet do šest tjedana. Boce povremeno dobro protresite. Nakon toga liker procijedite u boce uskoga grla i dobro ih zatvorite. Pustite ih da odstoje još barem mjesec-dva prije no što ga počnete piti.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 07.09.2018.

    kupine liječe infekcije i dobre su za krv

Komentiraj...
Vidi sve komentare