Urednica portala Naturala.hr i fitoterapeutkinja Andrea Šitum svakog tjedna donosit će savjete za borbu protiv neprijatelja zdravlja. Ovoga puta osvrnula se na cijenjeno eterično ulje od smilja, koje je za kožu djelotvornije od najskupljih anti-age krema.
Za razliku od nekih ljekovitih biljčica koje se, svojom skromnom pojavnošću, jedva razlikuju od trave, neven (Calendulla officinalis) je pravi razmetljivac.
Narančastom bojom, velikim brojem latica i upadljivom cvjetnom glavicom kao da nam iz vrtova, od lipnja do rujna, viče: "Hej, obrati pažnju na mene!" I treba obratiti pažnju na njega, jer- osim što je lijep- neven je doista silno korisna i ljekovita biljka. On je nježan i brižan kada u obliku čaja ili tinkture ublažava probavne i menstrualne grčeve pa i kod gastritisa i čira. Uz to djeluje i protuupalno i podiže oslabljeni imunitet, a budući stimulira stvaranje estrogena koristi se i kod ženskih ginekoloških problema - izostanka menstruacije ili neredovitih ciklusa.
Ali, oralno uzimanje ipak ćemo ostaviti za neku drugu priču i ovoga puta reći nešto o njezi kože jer bi nevenovo ulje – macerat nevena, trebalo postati neizostavnim sastojkom svake zelene kućne ljekarne.
Neven potiče proces regeneracije kože i pomaže kod rana koje sporo zacjeljuju
Zahvaljujući saponinima i triterpenskim alkoholima u sastavu, macerat nevena djeluje protuupalno, liječi, dezinficira, potiče procese regeneracije kože te se koristi kod oštećenja i rana koje sporo zacjeljuju, ali i kod opekotina, ožiljaka i upala kože.
Nevenovo ulje napravit ćete da tako da ubranim cvjetnim glavicama odvojite narančaste latice koje se prosuše kroz 24 sata. 50 g prosušenih latica istrljajte u tarioniku i prebacite u staklenku gdje ćete ih preliti hladno tiještenim i nerafiniranim uljem suncokreta, sezama ili badema.
Za ulje se ubranim cvjetnim glavicama trebaju odvojiti latice i preliti ih nerafiniranim uljem
Staklenku zatvoriti i protresati nekoliko puta dnevno, a nakon maceracije od tri tjedna procijediti kroz više slojeva gaze i napuniti u tamne boce. Čuva se na hladnom i tamnom mjestu, zaštićeno od svjetlosti, a, budući brzo oksidira, najbolje ga je potrošiti u roku tri do šest mjeseci.