Položaj na leđima smanjuje opasnost od iznenadne smrti u kolijevci. Uzglavlje se može lagano podići da bolje dišu, a najbolje je staviti bebe u vreću za spavanje
Bebe je najsigurnije stavljati spavati na leđa, a ne na trbuh
Roditelje novorođenčadi najčešće muči koji je najsigurniji položaj za spavanje. Preporuka Američke pedijatrijske akademije je da zdrava beba spava na leđima tijekom prve godine. Iako su se s godinama te preporuke mijenjale, sad se liječnici drže stava da spavanje na leđima smanjuje opasnost od SIDS-a (sindrom iznenadne dojenačke smrti).
- Dijete u prvoj godini, a ako je moguće i dulje, treba spavati na leđima. Zbog straha da će se ugušiti zbog bljuckanja, roditelji su počeli okretati djecu na trbuh. Zapaženo je da se tad učestalost smrti u kolijevci povećala za čak 70 posto - objasnio je pedijatar Milivoj Jovančević. Rizik za smrt u kolijevci najveći je tijekom prvih šest mjeseci, pa je važno barem u tom razdoblju stavljati dijete da spava na leđima.
- Podignite madrac tako da uzglavlje bude više od ostatka tijela. Zrak u sobi treba biti prohladan i čist, ne pušite u sobi gdje beba boravi - preporuke su pedijatra Jovančevića.
Zbog straha da će se ugušiti zbog bljuckanja, roditelji su počeli okretati djecu na trbuh. Zapaženo je da se tad učestalost smrti u kolijevci povećala za čak 70 posto
Napomenuo je i kako su otkrili da se učestalost SIDS-a smanjuje korištenje dude varalice. - Možete davati dudu prije dnevnog i večernjeg spavanja nakon što se uhoda dojenje, otprilike od četiri do šest tjedana života - kaže Jovančević.
Da bi beba bila sigurna dok spava, ne pokrivajte je prevelikom plahtom i pokušajte je zavući ispod madraca, ne koristite deke i nikad im ne prekrivajte glavu (najbolje su vreće za spavanje), ne ostavljate ih da spavaju na kauču ili fotelji jer se mogu prevrnuti ili zaglaviti u procijepu.