Učinit će to kako bi se ojačala svijest javnosti o djeci s autizmom i kroz što sve prolaze njihove obitelji. Budimir Šobat Buda ne želi da ga se zato proglašava herojem
Zbog kćeri će držati dah do 25 minuta: 'Naučila me strpljenju'
Moja autistična kći Saša naučila me je strpljenju. Zato danas mogu držati dah 24 minute. Prije nje to ne bih mogao niti bih se našao u ovom sportu.
Rekao nam je to Budimir Šobat Buda (52), čovjek koji će pokušati u subotu na Zagrebačkom velesajmu držati dah više od 24,03 minute i tako srušiti Guinnessov rekord. S njim smo se našli na bazenu Utrina koji mu je kao drugi dom. Upravo je izašao iz bazena i još mu je curila voda iz izlizanog neoprenskog odijela. S osmijehom je pozirao za fotografije, presvukao se i sjeo u fotelju kafića.
Miran i tih, ni s čim nije privlačio pozornost, pa čovjek koji sjedi do njega ne može ni zamisliti da će upravo Buda pokušati nemoguće. A sve kako bi ojačala svijest javnosti o djeci s autizmom i kroz što sve prolaze njihove obitelji. Ne želi da ga se zato proglašava herojem, nego time želi dati svoj obol na način na koji najbolje zna - kroz sport.
- Sva djeca iz Centra za autizam su moji prijatelji. Svaki put, kad dovodim kćer i dolazim po nju, barem se deset minuta probijam do njezina kata. Svi traže da im dam pet i uvijek su veseli. Kad su čuli što spremam, napisali su mi na ploču poruke podrške. Ostao sam bez riječi - prepričava Buda.
U subotu će ga pratiti kao navijači te su svjesni da on nešto radi za njih i zbog njih. U 10-metarskom bazenu projekta “Pogled u plavo” uz njega će biti prijatelj i trener Ivan Drviš s Kineziološkog fakulteta te članovi Nemo-Adria Rescue Teama. S vanjske strane će biti tim Hitne pomoći ako upadne u šok. No ako će se mjeriti po treninzima, Buda je već uspio držati dah gotovo 25 minuta bez potrebne intervencije liječnika. Kako bi to uspio, prije zarona u bazen udisat će čisti kisik. Naime, u sebe može spremiti 12 litara tog plina. U vodi temperature 27 stupnjeva otkucaji srca će mu pasti na 31 po minuti. Dodaje kako tada neće razmišljati ni o čemu.
- I razmišljanje troši energiju i kisik. U tim trenucima pokušavam samo osjetiti vodu koja struji kraj nosa i tako se koncentriram - kaže Buda.
Besplatna probna ronjenja
Inače, u bazenu u paviljonu 7a gdje će Buda obarati rekord, moći će zaroniti svi zainteresirani građani do kraja sajma Nautike. Projekt "Pogled u plavo" nudi svima potpuno iskustvo pod punom ronilačkom opremom u pratnji instruktora ronjenja. U sigurnim uvjetima montažnog bazena dobit će osnovnu poduku iz ronjenja i tako obići podvodnu izložbu fotografija poznatog hrvatskog podvodnog fotografa Marjana Radovića. Voditelji projekta kažu da su tako uspjeli zaroniti već 12.000 ljudi iz Hrvatske i inozemstva, Na samom otvaranju Nautike zaronilo je njih 50-ak, a mnogi od njih već su podržali akciju Budinu akciju pod nazivom 'Ne dišem' za djecu s autizmom. Uz bazen će do 25. veljače ondje svoj rad, usluge i aktivnosti predstaviti PGD Sevnica, JVP grada Karlovaca kao i ronilački klubovi RK Sisak, AdriatiCro Zagreb, DPS Zagreb te ronilački klub veterana 4. gardijske brigade.
Akciji su se priključili i gradonačelnici brojnih hrvatskih gradove te gosti iz Slovenije u kojima je projekt gostovao. Projektu Pogled u plavo pridružio se i gradonačelnik grada Raba, Nikola Grgurić gdje će projekt gostovati i treću godinu za redom povodom dana grada.
- Radujemo se suradnji s Pogledom u plavo. Ove godine imamo u planu pozvati širu ronilačku populaciju pošto Rab ima prekrasne ronilačke lokacije. Naš cilj i smjer u kojem idemo je produžetak turističke sezone što ronjenje uvelike i produžuje - rekao je
Grgurić.
Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) prepoznala je autentičnost projekta koji ima jedinstven pristup promociji Hrvatske kao turističke i ronilačke destinacije. Agencija podržava i humanitarnu komponentu projekta za senzibiliziranje javnosti o potrebama djece i odraslih koji žive s autizmom. Projekt je podržao i član Uprave Mario Turalija.