Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Tromi su i ne kreću se zato što previše gledaju u TV i mobitele

Tromi su i ne kreću se zato što previše gledaju u TV i mobitele
1

Kod djece predškolske dobi vrijeme provedeno pred ekranom trebalo bi ograničiti na sat vremena na dan, jer to utječe na njihovo zdravlje, upozorili su stručnjaci

Djeca u dobi od dvije godine koja na dan provode i više od tri sata gledajući TV ili se igrajući na tabletu, u kasnijoj su dobi manje fizički aktivna, piše Daily Mail. Studija u kojoj je sudjelovalo 500 djece otkrila je kako se navike mališana zbog utjecaja ekrana mijenjaju.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

00:28

Oni koji su više od tri sata na dan sjedili pred ekranom, već do pete godine su bitno manje vježbali od svojih vršnjaka. Svakog dana sjedili su 40 minuta više od vršnjaka, a do početka škole već su tijekom tjedna sjedili četiri sata više od druge djece.

Studiju je objavio Lancet Child and Adolescent Health, a provodili su je na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru. Rezultati su u skladu sa smjernica Svjetske zdravstvene organizacije koje ograničuju boravak pred ekranom za djecu u dobi od dvije do pet godina na sat vremena ili manje na dan, kako bi kasnije u životu imali zdravije navike. Istraživanje je vodio prof. Falk Müller-Riemenschneider.

Previše vremena pred ekranom djecu vodi u depresiju i debljinu
Previše vremena pred ekranom djecu vodi u depresiju i debljinu

- Zanimalo nas je kako boravak pred ekranima u dobi od dvije godine utječe na način kako djeca provode vrijem u dobi od pet godina. Konkretnije, zanimalo nas je utječe li boravak pred ekranom na obrasce spavanja i fizičku aktivnost u kasnijoj dobi - kazao je on.

U ovom ispitivanju roditelji su odgovarali na pitanja o tome koliko u prosjeku djeca provedu vremena igrajući video igre, pred TV-om, pred računalom, mobitelom ili tabletom. Te su navike zabilježili u dobi kad su djeca imala dvije godine, a zatim ponovo u dobi od tri godine. U dobi od pet godina djecu su kontinuirano pratili tijekom sedam dana te su bilježili kako spavaju, sjedilačko ponašanje te fizičku aktivnost.

Mali sudionici studije u prosjeku su provodili dva i pol sata na dan gledajući različite ekrane. Najčešće su gledali TV. Tek je mali broj ispitanika pred ekranom proboravio manje od sat vremena na dan. Mališani koji su provodili oko tri sata pred ekranom kad su imali dvije godine, kasnije su u prosjeku bili 30 minuta manje fizički aktivni od vršnjaka kad je riječ o lakšoj, te 10 minuta manje kad je riječ o umjerenoj fizičkoj aktivnosti. Takvo ponašanje dovelo je do sjedilačkog načina života u kasnijoj dobi, no čini se da nije utjecalo na kvalitetu sna.

Mobiteli će ostati dominantni gadgeti i u sljedećih 10 godina
Mobiteli će ostati dominantni gadgeti i u sljedećih 10 godina

Medicinska dužnosnica za Englesku Sally Davies kazala je da bi roditelji trebali ograničiti djeci uporabu mobitela za stolom te u spavaćoj sobi kako bi izbjegli moguću štetu zbog dugih sati pred ekranima,. Dodala je da bi djeca također trebala imati pauze između gledanja sadržaja najmanje svaka dva sata.

Fotolia

Američka udruga pedijatara preporučila je da bi djeci do 18 mjeseci trebalo izbjegavati nuditi sadržaje povezane s ekranima, a mališanima u dobi od dvije do pet godina ograničiti vrijeme provedeno pred ekranom na sat vremena na dan. Ranija istraživanja pokazala su da djeca koja predugo sjede pred ekranom u dobi od dvije godine, već u dobi od tri godine pokazuju znakove slabijeg fizičkog razvoja od svojih vršnjaka.

Koliko nam mobitel šteti: Zbog njega stradavaju vrat i glava
Koliko nam mobitel šteti: Zbog njega stradavaju vrat i glava

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Pokretanje videa...

Ivan Šarić i Zenzacija 03:46
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Seksualni bonton: Znate li kako se treba ponašati u krevetu?
IMATE LI STILA?

Seksualni bonton: Znate li kako se treba ponašati u krevetu?

Stručnjakinja za seks, Tracey Cox dijeli univerzalna pravila dobrog seksualnog ponašanja koja biste trebali prakticirati sa svojim ljubavnicima ako im želite dati do znanja da imate stila
Najveća greška koju mnogi rade kad unose biljke unutra za zimu
SAVJETI ZA BRIGU

Najveća greška koju mnogi rade kad unose biljke unutra za zimu

Sobne biljke treba vratiti unutra kada noćne temperature u vašem području padnu ispod 12 stupnjeva Celzijusa. Prije nego ih unesete obavezno provjerite i isperite štetočine kako ih ne biste unijeli u zatvoreno