Fantastičan ekran, naprednije kamere i ekstremno brz punjač su moćni aduti OnePlusa koji modelom 9 Pro želi oduzeti izaziva vodeće divove mobilne telefonije
Isprobali smo OnePlus 9 Pro: Poboljšali ga na pravom mjestu
Sa svakim novim modelom OnePlus sve snažnije ulazi u premium segment, a nedavno smo isprobali i najnoviji OnePlus 9 Pro kojim su odlučili još snažnije iskoračiti po pitanju kamera. Kao što je to ranije napravio Huawei s Leicom, OnePlus je sada sklopio veliko partnerstvo s Hasselbladom, proizvođačem poznatim u svijetu kamera koji bi OnePlusu trebao pomoći da podigne mobilne kamere na novu razinu. Na to će potrošiti 150 milijuna dolara u sljedeće tri godine, a prve naznake onog što nas čeka su upravo u seriji 9.
Telefonom dominira ogromni modul za kamere na poleđini uređaja koja je izrađena od stakla, a cijelo kućište obrubljeno je metalom što rezultira uređajem koji djeluje čvrsto i izdržljivo. S desne strane je tipka za gašenje i klizna tipka za brzo prebacivanje na vibraciju ili gašenje zvuka, a tipka za pojačavanje i stišavanje je s lijeve strane. Na dnu se standardno nalaze USB-C, zvučnik i SIM utor. Cijelo kućište je zaobljeno po rubovima što pomaže u svakodnevnom baratanju i smanjuje dojam glomaznosti. No kad ga stavite u masku kako bi ga zaštitili od pada i otisaka prstiju na sjajnoj poleđini dobit ćete opet na toj debljini, ali barem će telefon biti sigurniji. Sam uređaj težak je 197 grama.
9 Pro dolazi s velikim AMOLED ekranom od 6,7 inča koji se praktično proteže u svaki rub uređaja i ima rezoluciju 1440x3216 piksela. U praksi to donosi fantastičnu sliku na jednom od najboljih ekrana ove godine. Svjetlina je odlična, a odlično je i što se nastavilo sa 120 Hz osvježenjem, što će cijeniti gameri. Samo osvježenje ekrana može biti prilagodljivo, pa će neke aplikacije moći spustiti to i na 1 Hz. Unutar samog ekrana je i senzor otiska prsta, koji je brz, ali bi bilo puno bolje da nije tako nisko postavljen.
Glavna kamera na OnePlus 9 Pro snima fotografije od 48 megapiksela, a radi se o Sonyjevu IMX789 senzoru s otvorom blende od 1/1.4”. Druga kamera je 50MP širokokutna koja koristi 1/1.56” Sony IMX766 senzor. Treća kamera je 8MP telefoto sa optičkom stabilizacijom slike i 3,3x optičkim uvećanjem, odnosno 30x digitalnim zoomom. Uz nju stoji monokromatska kamera (2 mpx) koja pomaže dodatno u hvatanju detalja. Što se zumiranja tiče do 3,3x fotografije izgledaju dobro, ali kasnije sve preuzima digitalni zoom i primjetan je značajan gubitak detalja. Pro uz elektroničku ima i optičku stabilizaciju te podržava 8K snimanje (30 fps) i 4K do 120 fps. Jedan od prvih znakova suradnje s Hasselbladom je Pro način snimanja koji nudi precizne i prirodne boje. Što se prednje strane tiče, tu je kamera od 16 megapiksela (f/2,4). U nastavku možete vidjeti niz fotografija iz kamere OnePlus 9 Pro, a jedna od dobrih novih opcija je i tehnologija koja ispravlja distorziju objekata kod ultra širokih kadrova.
Snage vam na ovom telefonu neće nedostajati. Uz Snapdragon 888 s 5G-om telefon možete imati u varijanti od 8/128 ili 12/256 GB i sve aplikacije rade impresivno brzo. Zajedno s brzim osvježavanjem ekrana to u praksi pruža jako glatko iskustvo korištenja. Povrh Androida 11 se nalazi OnePlusov Oxygen OS i tu nema previše napornih aplikacija koje nećete koristiti.
Što se baterije tiče, kapacitet je 4500 mAh i bez brige ćete sa standardnim korištenjem izgurati kroz dan, a čak i ako ste iznimno puno na telefonu, OnePlus je pripremio rješenja za to. Uz telefon dolazi ekstremno brzi 65W punjač, a kao dodatnu opremu OnePlus nudi i 50W bežični punjač, jedan od najbržih danas. Da, za razliku od brojnih proizvođača koji su uklonili punjače iz kutija, OnePlus i dalje nudi punjač uz telefon.