Dr. Stewart Adams je sa svojim timom testirao preko 600 različitih spojeva ne bi li došao do lijeka koji danas većina nas koristi barem jednom godišnje - ibuprofen
Do otkrivanja ibuprofena ih je doveo slučaj teškog mamurluka
Težak mamurluk mnogima nije nepoznata pojava. No, kada ste znanstvenik, na mamurluk gledate ipak malo drugačije. Tako je dr. Stewart Adams početkom 60-ih godina prošlog stoljeća nakon zabavne noći i buđenja s teškom glavoboljom odlučio uzeti lijek na kojemu je radio kako bi izliječio mamurluk. Taj lijek na kojem je radio danas znamo kao ibuprofen.
Govoreći za BBC, dr. Stewart Adams prisjetio se kako je ibuprofen razvijen. Bio je to dug i spor proces, a sa svojim kolegama testirao je preko 600 različitih spojeva ne bi li konačno došli do tablete koju većina nas ima u svojoj kućnoj ljekarni.
Spojeve koji nisu bili otrovni testirao je tim koji je na njima radio, praksa koja danas više ne postoji. Jedan od spojeva je imao izuzetno djelovanje baš u trenutku kada mu je to bilo potrebno - izliječio mu je mamurluk uoči važnog govora.
- Bio sam prvi koji je trebao držati govor, a glava me boljela nakon noćnog provoda s prijateljima. Uzeo sam dozu od 600 mg i otkrio sam da je spoj učinkovit. Bilo je važno isprobati svaki spoj i bio sam jako uzbuđen što sam prva osoba koja je uzela dozu ibuprofena - prisjetio se Adams.
Ostatak je povijest. Ibuprofen je nakon dodatnih testiranja odobren, a danas se proizvodi više od 20.000 tona ovog lijeka svake godine.
Adams je ovog tjedna nagrađen za svoje istraživanje. Dobio je počasni doktorat na Sveučilištu u Nottinghamu.