Kamera na naočalama koje podsjećaju na Google Glass snima sliku, a senzori prate pokrete oka. Slika se s procesora bežično šalje na čip u mozgu
Bioničko oko već bi sljedeće godine mogli ugraditi u ljude
Skupina australskih znanstvenika i industrijskih dizajnera razvija Monash Vision bioničko oko, koje bi velikom broju slijepih ljudi, moglo omogućiti da opet vide. Znanstvenici se nadaju kako će uz uređaj koji podsjeća na sunčane naočale s Google Glass sustavom omogućiti slijepima da vide svjetlost i obrise predmeta. Sustav snima informacije kamerom koja se nalazi na naočalama, a dodatni senzori prate pokrete oka. Procesor na naočalama bežično šalje sliku u mikročip koji je usađen na mozak pacijenta i direktno stimulira centar za vid u mozgu.
Osnovna zamisao cijelog sustava je da se zaobiđe oštećeno oko tako što se vizualni signali šalju direktno u mozak. Jedan od voditelja projekta, Mark Armstrong, rekao je kako se nadaju da bi već sljedeće godine mogli početi s testovima na ljudima.
- Sve ukazuje na to da tehnologija dobro napreduje prema prvim ugradnjama sljedeće godine - rekao je Armstrong i dodao kako će netko tko je potpuno slijep moći vidjeti rubove stola ili stazu za hodanje koji će izgledati kao istočkani put ispred njih, što bi trebalo biti dovoljno da budu mobilniji. Minijaturizacija, slike većih rezolucija i nova otkrića o mozgu dovest će do novih verzija sustava.
Sadašnji Monash Vision veličine je nokta i manji od prošlogodišnjeg koncepta, a snažan je otprilike kao pametni telefoni.
- Mala količina informacija za nekog tko ništa ne vidi je od nevjerojatne koristi - kaže Arthur Lowry iz Monash Vision Groupa i pojašnjava kako bi uz ovo mogli znati tko je na sastanku, a raznim znakovima mogli bi vidjeti prate li vas ljudi i slažu li se s vama. Dodaje i kako bi uz ovu kameru ljude mogli usmjeravati od točke A do točke B, bez zabijanja u predmete.
Projekt je vrijedan 15 milijuna eura, a znanstvenici smatraju da bi mogli pomoći u 85 posto slučajeva sljepoće, prenosi news.com.au.