Obavijesti

News

Komentari 76

Svrgavao afričke diktatore, čuvao atomsku bombu i bježao iz Legije da brani Hrvatsku

Svrgavao afričke diktatore, čuvao atomsku bombu i bježao iz Legije da brani Hrvatsku
4

Preminuo je Bruno Zorica. Iza bivšeg legionara i umirovljenog brigadira HV-a te ratnog zapovjednika bojne Frankopan su bitke na nekoliko kontinenata, dvije rane kao posljedice borbi, jedan propali brak, troje djece i život prepun uspomena.

Kad se stavi na vagu taj život ratnika, legionara, dragovoljaca, moram reći da je bilo jako teških trenutaka, ali više je bilo onih lijepih. Ne žalim ni za čim, a da sam ostao u Jugoslaviji, bio bih električar, 15 godina gradio kuću, imao dvoje-troje djece i bio kao i većina naših ljudi. Ovako, prošao sam više od pola svijeta i živio život punim plućima, rekao je u jednom od intervjua u Večernjem listu Bruno Zorica - Zulu. Iza bivšeg legionara i umirovljenog brigadira HV-a te ratnog zapovjednika bojne Frankopan su bitke na nekoliko kontinenata, dvije rane kao posljedice borbi, jedan propali brak, troje djece s dvije različite žene i život prepun uspomena. Rođen je 20. veljače 1952. u Ivanić Gradu u obitelji s četvero braće. Tu je završio električarski zanat i zaposlio u Končaru.

Pobjegao u Francusku

Radio je po terenima sve do Hrvatskog proljeća kada je pobjegao u Francusku. Mlad i jak, za život je zarađivao radeći na Azurnoj obali na gradilištu kamo je jednoga dana banula inspekcija u pratnji policije.

– Blokirali su gradilište tražeći neregularne radnike i tako naletjeli i na mene. Priveli su me u policiju gdje mi je inspektor rekao da imam dvije mogućnosti: izgon u Jugoslaviju ili u Legiju stranaca. A kako sam u Jugoslaviji proglašen dezerterom, znao sam da bih po povratku otišao izravno na Goli otok koji je ranih 70-ih godina bio jako aktivan. I tako sam se odlučio za ovu drugu opciju iako tada uopće nisam znao što je Legija stranaca. Ali jako brzo sam doznao – ispričao je svojedobno za Večernji list.

Žandarmerija ga je preuzela i prevezla ga u “vojarnu crvenih đavola”u Nici. Nakon prijave uslijedio je transfer do Marseillesa pa u 25 kilometara udaljeni Aubagne, glavnu bazu Legije. Idućih dana prošao je pregled u vojnoj bolnici i psihofizičke testove pa zadužio opremu za obuku i s 46 kandidata kročio na trajekt koji će ih odvesti na Korziku.

Preminuo Bruno Zorica Zulu, legendarni ratni zapovjednik: 'Vodio si nas kroz najveće oluje'
Preminuo Bruno Zorica Zulu, legendarni ratni zapovjednik: 'Vodio si nas kroz najveće oluje'

Bio u Legiji stranaca

Ratni put Legije stranaca najprije ga je vodio na Komorske otoke u Indijskom oceanu, na gašenje nemira i pobune, no prvi veći oružani sukob čekao ga je 1977. u Čadu u kojem je proveo šest mjeseci. Osamdesete je u više navrata proveo u Džibutiju i Srednjoafričkoj Republici u kojima je s legionarima svrgnuo tadašnjeg korumpiranog vladara Bokassu. Tih godina našao se i na Tahitiju radeći na osiguranju transporta atomske bombe.

- Pratili smo je od znanstvenog centra do desantnog broda na koji su je stavljali, a potom smo je pratili do lagune gdje su je spuštali, jer to su bile podzemne eksplozije. Na tom otoku bilo nas je oko 3000 vojnika i znanstvenika i svaki put kad su bombu aktivirali, mi smo promatrali sa željezne platforme. To je nešto nezamislivo: kad aktiviraju bombu, more nestane po 500 metara, vidite ribice kako skaču, i nakon nekoliko minuta more se vrati. Strašne eksplozije - opisao je Zulu. Iz Legije stranaca pobjegao je kada je počeo rat u Hrvatskoj. Kako je ispričao, jedne subote ukrcali su se u dva auta i stigli u domovinu.

- Nazivali su nas “psima rata”, a ja sam s 5000 maraka u Hrvatsku vojsku došao na 200 maraka. Ja to još mogu progutati jer znam karakter našeg naroda, ali najviše me pogađa što su vrijeđali one strance koji su nam došli pomoći dobrovoljno, premda su već ostvarili mirovine od Legije – osvrnuo se Zorica na tretman legionara i stranih dragovoljaca. U ljeto 1991. sa svojim “Francuzima” stigao je u Kumrovec, u stacionar u kojem je zatekao Miljenka Filipovića, također bivšeg legionara, koji se u Hrvatsku vratio mjesec, dva ranije s generalom Rosom. Filipović je već formirao bojnu Zrinski pa, da se ne bi previše legionara grupiralo u jednoj postrojbi, odlučio se pristupiti formiranju bojne Frankopan. Ilija Tot kao najstariji legionar preuzeo je zapovjedništvo, a Zorica imenovan dozapovjednikom.

Tako je govorio Bruno Zorica

- Naši instruktori iz Legije dobro su poznavali psihu čovjeka i mi smo odmah znali tko bi bio sposoban ostati u specijalnim postrojbama, a tko ne. Ja sam osobno imao šest mjeseci obuke u Legiji, a mi smo morali ove momke čeličiti u mjesec, mjesec i pol. I mi smo ih čeličili. Gledao sam te mangupe i znao sam da će biti dobri. Nije bila potrebna samo poslušnost, u njima se trebalo vidjeti i malo otpornosti, a oni su to imali - govorio je Bruno Zorica dodajući da su buduće komandose slali u šumu Žutica pokraj Ivanić Grada, u centar za commando obuku.

- Učili su gađanje, kako premostiti prepreke, raditi s eksplozivima, nabijanje kondicije trčanjem danju i noću. Ali momci su imali strašan moral - prisjeća se brigadir Zorica prvih dana djelovanja bojne Frankopan koja je službeno prestala djelovati krajem 1992. godine.

Njegovi komandosi razmješteni su po brigadama, a on nastavlja ratovati s generalom Gotovinom sve do operacije Južni potez. Umirovljen je u prosincu 1998. godine, a Udrugu veterana Bojne Frankopan vodio je do svoje smrti. Uz visoke vojne počasti pokopat će ga 27. siječnja 2024. u 14 sati na gradskom groblju u Ivanić Gradu.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 76
VIDEO Krš i lom u Zagrebu: Pomeo tramvajsku stanicu u Prečkom. Jedan čovjek u bolnici
POKUŠAO JE I POBJEĆI?

VIDEO Krš i lom u Zagrebu: Pomeo tramvajsku stanicu u Prečkom. Jedan čovjek u bolnici

Prema prvim informacijama jedna je osoba ozlijeđena te je prevezena u Vinogradsku bolnicu. U tijeku je očevid kako bi se utvrdilo kako je došlo do teške nesreće u Prečkom