Obavijesti

News

Komentari 118

Otkrili porezne oaze i skrivene milijune: Među njima i Hrvati?

Otkrili porezne oaze i skrivene milijune: Među njima i Hrvati?
1

Utajivači poreza diljem svijeta sada drhte od straha jer je počeo 'Offshore-Leaks', najveći lov na porezne prijestupnike u povijesti. Čini se da među njima ima i Hrvata

Međunarodna mreža novinara sakupila je 2.5 milijuna podataka o poreznim oazama raznih kompanija, offshore računa i čudnih financijskih poslova. Nevjerojatan izvještaj sadrži imena 130.000 ljudi koji su u jednom trenutku u posljednjih 30 godina prebacili svoj novac izvan zemlje, te time izbjegavali plaćanje poreza, a svoj novac sakrili u porezne oaze diljem svijeta, piše njemački Spiegel Online

Utajivači poreza diljem svijeta sada drhte od straha jer je počeo 'Offshore-Leaks', najveći lov na porezne prijestupnike u povijesti.

Oligarsi i kćerke diktatora očito vole spremati svoju imovinu na britansko Djevičansko otočje. Baruni i kompozitori, s druge strane, čini se da preferiraju više Cookovo otočje. Kako bi izbjegli plaćanje poreza, stvarali su lažne, odnosno fantomske tvrtke s vrlo osebujnim imenima poput Tantris, Moon Crystal ili Sequoia. 

To je samo mali dio detalja koji su objavljeni ovoga tjedna, a koji daju novi pogled na metode koje se koriste kako bi se zavarala fiskalna vlast i sakrio novac. 

Nevjerojatno raširen i umrežen sustav

- Ova istraga podigla je zastor s offshore sistema i pruža transparentan pogled u tajni svijet pojedinaca i kompanija koji spremaju svoj novac u porezne rajeve diljem svijeta - rekao je Gerard Ryle, direktor Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara. Dodao je da su znali da je ova industrija tajna i nepristupačna, ali ono što ih je iznenadilo jest koliko je raširen i dobro umrežen cijeli taj sustav. 

Na listi političari, slavni, trgovci oružjem, oligarsi, financijeri...

U istrazi koja je trajala 15 mjeseci sudjelovalo je 86 novinara iz 46 zemalja. Novinari BBC-a, The Guardiana, The Washington Posta, Le Mondea i švicarskog Sonntagszeitunga razotkrili su ove porezne prevarante. Riječ je prevarama i dogovorima u čak 170 zemalja, a objavljena su imena čak 140.000 pojedinaca koji su skrivali novac. Na listi su političari, slavni ljudi, trgovci oružjem, oligarsi, financijeri, te vrlo raznolik dijapazon drugih likova.

Više podataka od Wikileaksa

Dokumenti koji su obrađeni u istrazi nastali su u razdoblju od 30 godina. U njima su otkriveni brojevi i podaci, novčani transferi te brojne druge poveznice između nekih kompanija i individualaca. Broj prikupljenih podataka, prema nekim je procjenama, čak 160 puta veći od onih koje je WikiLeaks objavio 2010. godine. 

- Nisam nikada vidio ovako nešto. To je čitav tajni svijet koji je konačno razotkriven, rekao je Arthur Cockfield, profesor prava na Queen's Universityju u Kanadi.

Hollandeov financijaš ima dvije fantomske tvrtke

Prvoga dana objave podataka spominju se francuski predsjednik François Hollande i predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev. Nakon što je otkriven porezni skandal francuskog ministra financija Jérômea Cahuzaca, sada je otkriveno offshore poslovanje glavnog financijaša Hollandeove predizborne kampanje Jean-Jacquesa Augiera. Le Monde je jučer objavio da Augier ima dvije fantomske tvrtke na Kajmanskom otočju. 

Kćeri azerbajdžanskog čelnika imaju tri offshore tvrtke

Predsjednička obitelj iz Azerbajdžana detaljno se spominje. Kćeri predsjednika Azerbajdžana Arzu i Leyla Alijeva imaju offshore tri investicijske tvrtke u Panami i na Britanskim Djevičanskim otocima.

Podaci se obrađuju i objavljivat će se postupno, poput Wikileaksa, a za koga se sve već sada zna da je sakrio svoj novac u porezne oaze pročitajte OVDJE.

Ima i Hrvata?

Kako piše Večernji list, već je reagirao njemački ministar financija Wolfgang Schäuble i zatražio uvid u dokumente kako bi vidio tko je iz Njemačke u porezne oaze iznio oko 400 milijardi eura. 

Prema pisanju stranih medija, među zemljama na koje se odnose prikupljeni podaci nalaze se, između ostalog, Argentina, Armenija, Australija, Azerbejdžan, Belgija, Brazil, Bugarska, Kanada, Čile, Kolumbija, Kostarika, Hrvatska, Danska, Finska, Francuska, Gruzija, Njemačka, Grčka, Indija, Irska, Italija, Japan, Kosovo, Latvija, Malezija, Meksiko, Moldavija, Nizozemska, Novi Zeland, Nigerija, Norveška, Pakistan, Paragvaj, Filipini, Rumunjska, Rusija, Srbija, Singapur, Južnoafrička Republika, Španjolska, Šri Lanka, Švedska, Švicarska, Tajland, Ukrajina, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Venezuela.

Čini se kako se među tih 130.000 imena 'ugurao' i poneki Hrvat.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 118
ANKETA Sve je više kandidata:  Da su danas izbori kome bi dali glas u utrci za Pantovčak?
UTRKA ZA PANTOVČAK

ANKETA Sve je više kandidata: Da su danas izbori kome bi dali glas u utrci za Pantovčak?

Pred potencijalnim kandidatima je 12 dana da prikupe 10.000 potrebnih potpisa kako bi mogli u kampanju za predsjedničke izbore koji će biti 29. prosinca. Njihov broj raste, a u anketi recite tko je vaš favorit
VIDEO Ubojstvo žene u Zagrebu: Dva muškarca su na ispitivanju
UŽAS NA ČRNOMERCU

VIDEO Ubojstvo žene u Zagrebu: Dva muškarca su na ispitivanju

Tijelo ubijene žene pronađeno je u petak oko 7 ujutro u Ulici Črnomerec u Zagrebu. Prema riječima susjeda radi se o ženi koja navodno nije dugo tamo živjela