Jako je puno boja, ali samo njih šest zovemo glavnima. To su crvena, narančasta, žuta, zelena, plava i na kraju ljubičasta. Najčešća je podjela na osnovne i složene
Sve te boje: Svaka od njih ima svoje značenje
Jako je puno boja, ali samo njih šest zovemo glavnima. To su crvena, narančasta, žuta, zelena, plava i na kraju ljubičasta. Postoji pritom mnogo podjela boja. Jedna od najčešćih je na osnovne i složene. Crvena, žuta i plava su osnovne (ili primarne) zato što se ne mogu dobiti miješanjem drugih boja.
Tri složene (sekundarne) boje dobivaju se miješanjem osnovnih, pa tako od crvene i žute dobijemo narančastu, od plave i žute nastane zelena, a od plave i crvene ljubičasta.
Tu su još i tercijarne boje, koje se dobiju miješanjem prethodne dvije skupine. U tu grupu spada, primjerice, plavozelena.
Boje možemo podijeliti još i na tople ili hladne, ovisno o dojmu koji ostavljaju na čovjeka. Tople su tako, razumije se, one koje podsjećaju na toplo, na sunce ili vatru, pa tu spadaju crvena, narančasta i žuta, dok su zelena, plava i ljubičasta hladne. Tople boje pritom se onome tko ih promatra čine bliže u odnosu na hladne, koje se naizgled udaljavaju.
Spominju se još i neutralne boje (smeđa), dok bijelo i crno nisu boje.
Komplementarne su, recimo, dvije boje od kojih jedne nema nimalo u drugoj i koje se zato jedna uz drugu lijepo slažu. Takav je slučaj kod narančaste i plave, jer narančasta nastaje miješanjem crvene i žute, potom ljubičasta i žuta te crvena i zelena.
Svaka od nih uma svoje značenje
Crvena je boja snage, ali i upozorenja, plava, po uzoru na nebo, znači nešto nedostižno, beskonačno. Žuta je radost, ali i ljubomora, narančasta je duhovnost, zelena zdravlje i mir, ljubičasta tajnovitost, strpljivost, poštovanje, ali i žalost, tuga i patnja kad je u tamnijim tonovima