Obavijesti

Lifestyle

Komentari 3

Stop alergijama: Borba protiv grinja i peludi počinje kod kuće

Stop alergijama: Borba protiv grinja i peludi počinje kod kuće
1

U sezoni alergija preporučuje se držati sva vrata i prozore zatvorenima, a kuću prozračivati kad alergena ima manje u zraku, što znači tijekom kišnih razdoblja

Alergični na pelud, koji je s dolaskom proljeća ispunio zrak, moraju se čuvati alergena i među vlastita četiri zida jer sićušna peludna zrnca lako nađu put i do zatvorenih prostora. A za one koji su alergični na kućnu prašinu (odnosno grinje), plijesan ili kućne ljubimce (najčešće mačke, pse, glodavce i ptice), sezona alergija nikad ne završava. 

Borba protiv svih spomenutih alergena počinje kod kuće. Ako vi ili netko od ukućana često kišete i(li) kašljete, nos vam curi ili je dugotrajno začepljen, suze vam oči i(li) otežano dišete, to su simptomi alergije, ali dijagnozu ne možete postaviti sami. 

Nužno je da se medicinskim pretragama ustanovi patite li od alergije i na što ste točno alergični kako biste pouzdano znali što vam smeta. 

Najbolji je lijek izbjegavanje alergena koliko god je moguće, a treba li uz to uzimati lijekove, strogo se pridržavajte liječničkih uputa jer se inače alergijski simptomi mogu ozbiljno pogoršati.

Alergene koji se šire zrakom i nakupljaju na okolnim površinama nemoguće je posve izbjeći, ali se njihova količina u stambenom prostoru može znatno smanjiti. To ne znači život “pod staklenim zvonom” nego održavanje doma čistim na točno određene načine. Pritom imajte na umu da prevencija alergena treba biti trajna i svakodnevna, pa je najbolje stvoriti rutinu čišćenja. 

Ako ste alergični na pelud, ne smijete je pustiti u kuću, što je osobito teško ovih dana, kad je zbog cvjetanja biljaka visoka koncentracija peludi u zraku. 

U sezoni alergena preporučuje se držati sva vrata i prozore zatvorenima, a kuću prozračivati kad je alergena manje u zraku (primjerice, za kišna vremena) te, prema mogućnosti, održavati čistoću zraka s pomoću klimatizacijskih uređaja i pročistača. 

Pomaže često usisavanje kako biste pelud uklonili sa sagova i namještaja. Čim izvana uđete u kuću, promijenite svu odjeću i istuširajte se kako biste uklonili zaostalu pelud. Preporučuje se i često pranje kose, osobito prije spavanja. Ne sušite odjeću vani.  

Pelud je sezonska muka, ali alergija na kućnu prašinu traje 365 dana na godinu. 

Prašine se ne možemo posve riješiti, a preosjetljivost na prašinu ne znači da je dom prljav. Prašina se prirodno stvara kao mješavina raznovrsnih tvari koje nas okružuju. Najčešći su alergeni među njima grinje, plijesni i “prhut”, odnosno ljuskice kože kućnih ljubimaca. 

Osobito je teško ukloniti grinje jer te mikroskopski sitne životinjice žive u sagovima, jastucima, madracima, tapeciranom pokućstvu... Lako se razmnožavaju na toplim i vlažnim mjestima, pa održavajte temperaturu ispod 22 Celzijeva stupnja i vlažnost zraka manju od 50 posto. 

Najvažnije je grinje “protjerati” iz kreveta. Perite posteljinu na minimalno 60 Celzijevih stupnjeva, a dobro je rješenje antialergijski madrac i posteljina. Najbolje je da podovi i zidovi budu “goli”. Iz prostora treba što je moguće više ukloniti skupljače prašine kao što su sagovi, teške zavjese, venecijaneri, plišane igračke, gobleni, knjige... 

Grinje u plišanoj igrački možete uništiti tako da je stavite u plastičnu vrećicu i ostavite u zamrzivaču 24 sata, ali taj postupak treba često ponavljati. 

Alergije mogu izazvati i plijesni kojima pogoduje vlaga pa ih osobito ima u podrumu, kupaonici i kuhinji, a nakupljaju se i u tapetama, starim madracima, sobnom bilju... Stoga redovito čistite i prozračujte prostor, održavajte povoljnu vlažnost zraka, popravite instalacije i slavine koje cure.  

Kad je riječ o kućnim ljubimcima, problem nije životinjska dlaka nego ljuskice kože i tjelesne izlučevine dlakavih životinja, a među uzročnicima alergija su i perje te izmet ptica. 

Za zdravlje je najbolje da kućni ljubimac ne bude u stanu - istraživanja su pokazala da je u prosjeku potrebno čak 20 tjedana kako bi se količina alergena kućnih ljubimaca smanjila. No mnogi se unatoč alergiji ne žele odreći blizine omiljene životinje. U tom slučaju morate svakodnevno i temeljito čistiti stan, ljubimca često prati i svakako ga držite podalje od spavaonice.  

Uređaji za čišćenje pomažu, ali i njih treba čistiti

Korisni su pomagači za održavanje čistoće zraka i površina u stanu uređaji s visokoučinkovitim HEPA filterima: usisavači, klima-uređaji, pročišćivači zraka... ali i njih obvezno treba redovito održavati i čistiti. Nove generacije perilica i sušilica za rublje imaju posebne programe za uklanjanje alergena.  

SuperMilu potražite u srijedu, 24. travnja besplatno ekskluzivno uz 24sata. Požurite jer količine su ograničene.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 3