Od trideset članica saveza, samo Turska i Mađarska još trebaju ratificirati ulazak Švedske i Finske u NATO, čija su odobrenja nužna. U Mađarskoj su nakon brojnih odgoda pregovori počeli prošli tjedan
Stoltenberg o članstvu Švedske u NATO-u: 'U pregovorima s Turskom postigli smo napredak'
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pohvalio je u utorak nastavak pregovora s Turskom o pristupanju Švedske i Finske toj organizaciji, spomenuvši "napredak" u tom pitanju koje Ankara blokira.
Dovršiti ulazak dviju nordijskih zemalja je "najvažnija zadaća i postižemo napredak", istaknuo je čelnik NATO-a koji do srijede boravi u Švedskoj, na tiskovnoj konferenciji sa švedskim premijerom Ulfom Kristerssonom.
Švedska, prema kojoj Turska ima najviše prigovora, "ispunila je svoje obveze" što ih je u lipnju u Madridu preuzela prema Ankari i "došlo je vrijeme da dovršimo proces ratifikacije", ponovno je istaknuo.
Od trideset članica saveza, samo Turska i Mađarska još trebaju ratificirati dva nova ulaska, ali njihovo odobrenje je nužno.
Nakon diplomatske krize koju je prouzročilo spaljivanje Kurana u Stockholmu početkom siječnja, Ankara je prekinula teške pregovore.
Potonji će se napokon nastaviti u četvrtak u Bruxellesu, kao što je Turska najavila krajem veljače.
"Nedavno sam se sastao s turskim predsjednikom Erdoganom i sretan sam što je pristao nastaviti trilateralne sastanke" sa Švedskom i s Finskom, rekao je Stoltenberg.
Što se tiče Mađarske, čija najava ratifikacije potiče zabrinutost zbog mnogih kašnjenja zadnjih mjeseci, rasprava je počela prošlog tjedna u parlamentu.
"Očekujem da će se proces brzo završiti", rekao je glavni tajnik NATO-a.
"Nije pitanje hoće li" Švedska ući u savez, "nego kada" će to biti, dodao je.
Budimpešta podupire švedsko članstvo u NATO-u, ali švedski politički čelnici moraju prestati širiti "laži" o Mađarskoj, pa tako i "neutemeljene" kritike o nepoštovanju vladavine prava, rekao je Csaba Hende, zamjenik predsjednika mađarskog parlamenta i član Fidesza, stranke premijera Viktora Orbana.