Još niže temperature čekaju nas u petak, a Zavod Andrija Štampar objavio je mjere zaštite zdravlja koje bi trebali poduzeti stariji građani pri izlasku van
Stižu debeli minusi: Ovako se zaštitite od velikih hladnoća
Na Makarskome primorju puše olujna bura 70-ak kilometara na sat, na udare i do 95 kilometara, a na Biokovu od noćas pada snijeg koji se spustio i u primorski dio.
Na najvišemu biokovskom vrhu Sv. Juri, prema informaciji dežurnog tehničara na odašiljaču HRT-a, snijeg je visok 30-ak centimerara, u nanosima i do jednog metra, a temperatura se spustila 10 stupnjeva ispod ništice.
Snijega ima i na primorskom dijelu Biokova, u malim mjestima Bastu i Velikom Brdu te na područjima iznad 300 metara nadmorske visine, doznaje se od Gradskog centra Osejave u Makarskoj.
Na pristupnoj cesti od Baškog polja do tunela Sv. Ilije u Bastu kolnik je mokar, a od tunela do Zagvozda pada snijeg pa se vozači pozivaju da voze vrlo oprezno. Vozačima koji voze državnom cestom D8 na Makarskome primorju također se preporučuje oprezna vožnja u blizini svetišta Veprica nedaleko od Makarske, na Baškom polju te na prijevoju Dupcima nedaleko od Brela zbog jačih bočnih udara vjetra.
U Makarskoj i u ostalim mjestima jaka bura dosad nije počinila nikakvu štetu, a manju su štetu pretrpjele borove šume i maslinici.
Pazite kod izlaska na hladnoću
Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" objavila je u četvrtak preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog niskih temperatura zraka i hladnoće poručivši da starije osobe radi sniženog bazalnog metabolizma, promjena u organima i organskim sustavima tijekom fiziološkog starenja te nedostatne tjelesne aktivnosti spadaju u rizičnu skupinu pučanstva, posebno osjetljivu na hladnoću.
Preporučuje se izbjegavati izlaganje hladnoći, osobito u ranim jutarnjim i noćnim satima, posebno starijim bolesnicima oboljelim od srčanih, respiratornih, endokrinih i psihogerijatrijskih bolesti. Odjeća treba biti slojevita i ne preuska, vanjski sloj nepropustan na vjetar i vlagu, a po mogućnosti odjeća treba biti od vune, polipropilena i svile koji zadržavaju više topline u unutarnjim slojevima od pamuka.
Izlazak po hladnoći treba u pravilu izbjegavati. Pri izlasku zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama, te prekriti usta šalom, radi prevencije direktnog udisanja hladnog zraka, važna je topla i komotna obuća, bez visokih peta radi sprečavanja padova i ozljeda.
Budući da su starije bolesne osobe sklone oticanju nogu, nužno trebaju izbjegavati dugo stajanje i sjedenje prekriženih nogu, te se u slučaju pojave simptoma poput trnjenja i gubitka osjeta, uz izrazito blijedu, a pri utopljenju izrazito crvenu boju kože, trebaju javiti svom izabranom liječniku obiteljske medicine.
U vrijeme hladnih mjeseci nužno je češće kontaktirati stariju osobu koja uz sebe uvijek mora imati osobne podatke (ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja) i broj telefona kontakt osobe kojoj se može javiti o toj starijoj osobi, navodi Služba za javnozdravstvenu gerontologiju.