Engleska i Wales, pokazuju rezultati, donijeli su prevagu za izlazak Velike Britanije iz Europske unije. Protiv izlaska bile su Sjeverna Irska i Škotska...
Ovako su glasali: Umirovljenici i ruralna područja za 'Brexit'
Britanci su odlučili da je vrijeme da izađu iz Europske unije, a za to je bilo 52% onih koji su izašli na birališta. Postotak je to koji se poklapa s rezultatima u Walesu, dok je za izlazak glasovalo 53,4% Engleza. U Sjevernoj Irskoj je većina od 55,8% bila za ostanak u Europskoj uniji, baš kao i 62% Škota koji su inače na referendumu o neovisnosti 2014. godine ss 55% odlučili ostati u sklopu Ujedinjenog Kraljevstva.
Nakon ovakvog rezultata na tzv. 'Brexitu' očekuje se da će Škoti, ali i Sjeverna Irska ponovno aktualizirati pitanje izlaska iz Velike Britanije.
Stanovnici britanske prijestolnice, Londona, uvjerljivo su glasovali za ostanak u EU, dok je najveći euroskepticizam zabilježen u ruralnim dijelovima zemlje na sjeveru i istoku Engleske s visokim priljevom imigranata i nižim stupnjem edukacije, piše The National.
'Starije generacije glasovale su za budućnost koju mladi ne žele'
Ponajvećim 'gubitnicima' Brexita smatraju se - mladi. Naime, prema nekim anketama više od 70% mladih između 18 i 24 godine bilo je za ostanak u Europskoj uniji. Kako dob glasača raste, tako raste i potpora izlasku iz EU s kulminacijom među populacijom starijom od 65 godina.