Potencijalnu kandidaturu koja uključuje tri konfederacije navodno razmatraju u Rijadu, a o tome su prošlo ljeto razgovarali saudijski prijestolonasljednik i grčki premijer
Tajni plan Saudijaca za SP '30.: 'Izgradit će stadione u Egiptu i Grčkoj pod jednim uvjetom...'
Već se neko vrijeme šuška o kandidaturi Saudijske Arabije za Svjetsko nogometno prvenstvo 2030., a kako vrijeme i rokovi za prijavu prolaze, ona dobiva jasnije konture. Službeno, naravno, Saudijci ne smiju organizirati Mundijal tako skoro jer je prošle godine bio na Bliskom istoku, u Katru, pa su u priču upleli dvije države s dva kontinenta, Egipat i Grčku.
Saudijska Arabija ponudila je platiti nove stadione tim dvjema državama ako pristanu da se tri četvrtine utakmica održe na Bliskom istoku, tvrdi njemački portal Politico, koji se bavi političkim pitanjima u Europskoj uniji, u članku "Tajni saudijski plan za kupnju Svjetskog prvenstva".
POGLEDAJTE VIDEO: Kako je Hrvatska slavila katarsku broncu
Pokretanje videa...
O nemoralnoj ponudi vrijednoj milijarde eura građevinskih troškova privatno su prošlo ljeto razgovarali saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman i grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, tvrdi visoki izvor upućen u priču.
Saudijci su spremni podnijeti sve troškove suorganizacije s Grčkom i Egiptom, ali bi htjeli da se velika većina utakmica turnira s 48 država održi na njihovu teritoriju. Sličan je scenarij planiran za idući Mundijal u Sjevernoj Americi. Samo će po deset utakmica od 80 ugostiti Kanada i Meksiko, a tri četvrtine Sjedinjene Države, uključujući sve utakmice od četvrtfinala.
Proces kandidature pri Fifi još nije počeo, a službeno su se dosad prijavili Urugvaj, Argentina, Paragvaj i Čile pod zajedničkom kapom i povodom 100. obljetnice prvog Mundijala u Urugvaju, kao i Španjolska, Portugal i Ukrajina kao članice Uefe. Opcija je i Maroko kao predstavnik Afrike, koji je organizator Svjetskoga klupskog prvenstva.
Saudijci, međutim, računaju da će uplitanjem Grčke i Egipta dobiti glasove predstavnika iz tri konfederacije i tako povećati šansu da organiziraju SP. To bi bila kruna zastupljenosti u svijetu sporta nakon što su na svoj teritorij doveli borbe za naslov svjetskog boksačkog prvaka, utakmice španjolskog i talijanskog superkupa, utrke Formule 1 i utakmice Azijskog prvenstva 2027.
Kupnja engleskog kluba Newcastlea i dolazak Cristiana Ronalda u Saudijsku Arabiju trebali bi ispeglati imidž zemlje u svijetu.
- Saudijska Arabija strateški se želi postaviti kao afroeuroazijsko odredište, središte novoga svjetskog poretka. To bi joj omogućilo značajnu moć i utjecaj diljem širega zemoljopisnog područja. Zato želi izgraditi odnose s ključnim partnerima. Suradnja s Egiptom i Grčkom ne bi bila altruizam ni velikodušnost, nego dio šireg plana koji vlada u Rijadu omogućuje potencijalnim darivanjem stadiona - rekao je Simon Chadwick, profesor sportske i geopolitičke ekonomije na Poslovnoj školi Skema u Parizu.
'Ne mogu zadovoljiti Fifine uvjete'
Saudijska Arabija je, kao i Katar, na glasu kao zemlja s lošim uvjetima za radnike, većinom migrante, u kojoj se ne poštuju prava LGBT zajednice.
- Represija Saudijske Arabije ne bi trebala biti nagrađena Svjetskim prvenstvom. Dok god diskriminira LGBT zajednicu i kažnjava žene za aktivizam oko ljudskih prava, dok nema zaštitu za radnike migrante koji bi izgradili većinu novih stadiona i popratnih objekata, država ne može zadovoljiti uvjete koje Fifa traži - kaže Minki Worden, direktor globalnih inicijativa organizacije Human Rights Watch.
Fifa će odluku o domaćinu Svjetskog prvenstva donijeti iduće godine, a sve bi trebalo biti malo jasnije kasnije ove godine, kad krenu službene prijave.