Rijeka je najmlađa momčad Europske lige i ima najmlađeg trenera, Simona Rožmana (37). Slovenac je u vatru gurnuo Čerina, Štefulja, Kulenovića, a da korona nije uklizala s leđa bilo bi to i bolje...
KOMENTAR
Pet pluseva i pet minusa Rijeke
Četiri kola, četiri poraza Rijeke. Ali u skupini Europske lige koja je, kako je iste sekunde nakon ždrijeba rekao predsjednik Damir Mišković, 'donijela protivnike razine Lige prvaka'. Ostalo je još dočekati AZ Alkmaara i otići na noge Real Sociedadu.
A nakon 0-1 sa Sociedadom, 1-4 kod Alkmaara te 1-2 i 0-2 porazima od Napolija, što je Europska liga Rijeci donijela, a koje joj nedostatke otkrila?
Pogledajte video: Rijeka u Napulju
Pokretanje videa...
Pet pluseva
- Plasman u skupinu - To što je Rijeka preko Kopenhagena došla do EL skupine samo po sebi je fantastični uspjeh u okolnostima smanjenog budžeta, ozljeda i pandemije. Šest europskih utakmica i blagodatna cca. 3 milijuna eura zarade.
- Hrabrost - Najmlađi trener i najmlađa momčad niti u jednom trenutku se nisu osramotili, uplašili ili zavukli u mišju rupu. Štoviše, kod Alkmaara se čak išlo u pokušaj otvorenog nadmetanja. Hrabro se skupljalo dragocjeno iskustvo.
- Zajedništvo - Daleko veći i bogatiji klubovi upali su u pandemijski vrtlog narušenih odnosa i teškog ozračja. Rijeka, što joj je teže to više zbija redove. Zajedništvo uprave, struke, momčadi i svih u klubu dokazano je i na dodatnom, europskom frontu.
- Trener - Simonu Rožmanu tek je 37 godina i sigurno još ima puno toga za naučiti, ali svojim profesionalnim i intelektualnim poštenjem, trudom i znanjem mladi je trener postao čovjek kojeg se poštuje, kojem se vjeruje i kojeg momčad slijedi 100%.
- Dragulji u momčadi - Halilović, Andrijašević, Murić, Nevistić, Lončar, Čerin, Kulenović, Pavičić, Štefulj... Rijeka ima igrače koji dokazano mogu i znaju igrati na europskoj razini. Na žalost, s leđa su im uklizali i korona virus i ozljede.
Pet minuseva
- Utjecaj na HNL: Korona virus i europski ritam su riječkim EL-ambicijama napravili totalni nered, a sve se onda reflektiralo i na nešto slabiji učinak u HNL-u. Unaprijed ukalkulirani negativni efekt koji će se dugoročno vratiti obilatim plusevima.
- Pehovi s ozljedama: Prije Kopenhagena se ozljedi Murić, na prvoj utakmici s Napolijem se ozlijedi Andrijašević, cijeli prvi dio sezone nema sjajnog Halilovića i stoperskog pojačanja Arsenića.. Mladu Rijeku udarale su i ozljede.
- Uža obrana: Igra se s tri stopera, a Rožman jako dobro zna zašto je odabrao tu varijantu i zašto niti u HNL-u ne igra onako kako bi htio: sa visoko dignutom obranom. U vezi, napadu i na bokovima ima izvanserijskih igrača. U užoj obrani - nema.
- Neiskustvo: Rijeka je najmlađa momčad i Europske lige i Prve HNL. To samo po sebi uopće nije minus nego zapravo: veliko riječko nogometno bogatstvo, pohvalni klupski projekt. Ali i okolnost za koju se u Europi plaća cijena. Valuta su - porazi.
- Dinamika: Europa traži da sve što radiš - radiš u sprintu. HNL ritmovi su ispod najviše razine i kod Rijeke se to vidi. Ozljedama i virusima načeta momčad najčešće pada nakon 60-70 minuta, a brzina protoka lopte onda je daleko od najviših Euro-kriterija.
Odaberi temu koju želiš pratiti
Primaj sve nove vijesti o temi i budi u tijeku