Logično, najviše trke u visokom intenzitetu ili sprintu očekujemo od naših krilnih igrača, a tu Hajrović, Oršić i Kadzior stvarno imaju sjajne brojke, rekao je Karlo Reinholz, jedan od Dinamovih kondicijskih stručnjaka
Čudesan grudnjak dinamovaca: Kadzior bolji od premierligaša!
Prekrasan gol s 25 metara, trk prema treneru i klupi, u proslavi otišao je i dres, sve već viđeno. No ispod dresa - “grudnjak”! Damian Kadzior u derbiju je ispod dresa nosio sustav za monitoring treninga, aparaturu koja struci daje niz podataka o pretrčanim kilometrima, otkucajima srca, brzini trčanja...
Ne nose ga svi...
- Sustav za monitoring naši igrači koriste baš na svakom treningu, dok ih na utakmicama nosi pola momčadi. Nisu obavezni za službene dvoboje, neki igrači jednostavno ne vole nositi tijekom važnih dvoboja, ne osjećaju se ugodno s tim na sebi - rekao je Karlo Reinholz, jedan od članova Dinamova tima kondicijskih stručnjaka, pa nastavio:
- Evo, mi ćemo sad uzeti nove sustave za monitoring, svaki košta po 3000 eura, a nama ih treba bar 30-ak. Za analizu prikupljenih podataka treba nam jako malo vremena, mi to u trenutku prebacimo na centralnu jedinicu i dobijemo sve željene informacije.
Zadovoljni Bjelica
A one su prilično dobre, donose osmijeh na licu Bjelice...
- Logično, najviše trke u visokom intenzitetu ili sprintu očekujemo od naših krilnih igrača, a tu Hajrović, Oršić i Kadzior stvarno imaju sjajne brojke. I svi skupa njima moramo biti više nego zadovoljni - završio je Reinholz.
Naravno, postoji više proizvođača sustava za monitoring treninga, a u Maksimiru koriste - Catapult. Riječ je o prsluku, ali i malenom uređaju koji se nalazi na njemu (smještena između kralježnice i vrata), a koja nevjerojatnom brzinom bilježi brojne informacije. A stučnom stožeru Dinama jedna od najvažnijih komponenti je - brzina trčanja u visokom intenzitetu (između 19 i 25 km/h) ili sprintu (iznad 25 km/h). To je ono što zahtijeva moderni nogomet.
Sasvim jasno, u prosjeku najmanje u sprintu pretrče stoperi, najviše krilni igrači. No sve ovisi od utakmice do utakmice, pa i kvalitete suparnika. Intenzitet trčanja računa se samo kad igrač u komadu pretrči minimalno 15 metara, pa sprintovi od 10-ak metara ne ulaze u tu priču. A Dinamo i tu ima nevjerojatne rezultate...
Oršić i Kadzior bolji od Engleza
Vrhunskim rezultatom računa se kad igrač na utakmici pretrči 400-500 metara u sprintu, a tu je Mislav Oršić debelo iznad prosjeka engleske Premier lige. Odlične brojke ima i Kadzior, koji je protiv Hajduka u sprintu pretrčao 1032 metra, a prosjek Premier lige za krilnog igrača je - 1000 metara.
Jedan od igrača koji “ubijaju” na brojnim testiranjima je Amer Gojak, čiji su podaci iz utakmice s Anderlechtom - zastrašujući. Amer Gojak je protiv Belgijaca u visokom intenzitetu (trčanje između 19 i 25 km/h) prešao 1314 metara, a na njegovoj poziciji prosjek Premier lige iznosi - 732 metra!? Također, Gojak i Šunjić oduševljavaju i u pokrivenosti terena, njih doslovce na utakmicama ima po cijelom travnjaku.
Prsluke danas koristi 1800 klubova u 37 različitih sportova, od NFL-a, NBA-a, preko brojnih nogometnih velikana (Bayern, Barcelona, Juventus...) do svih engleskih nogometnih klubova. Tako ga u NFL-u koriste Pittsburgh Steelersi, Denver Broncosi, a u NBA-ju Memphis Grizzliesi i Dallas Mavericksi...Dinamo je među prvima u Hrvatskoj, još prije četiri godine, u trenažni proces uključio sustav za monitoring treninga, a uz “modre” u Hrvatskoj je to jedino koristio - RNK Split!
Danas ga koriste i Hajduk, Slaven Belupo, Istra 1961, Rijeka, Lokomotiva...