Roditelj koji podnosi zahtjev za izdavanje putovnice moći će ju i podići. Vlada je Sisačko-moslavačkoj županiji dodijelila novac za obnovu vatrogasnih objekata. Ministrica kulture predstavila novi Zakon
Roditelji lakše do putovnica djece, novi Zakon o kazalištima, 40 mil. kuna pomoći za obnovu
Vlada je u saborsku proceduru u drugo čitanje uputila izmjene Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana kojima se konačno olakšava roditeljima malodobne djece. Naime, sukladno odredbama Obiteljskog zakona, po novome se omogućava da bilo koji od roditelja, kao zakonski zastupnik djeteta, podnese zahtjev i preuzme izrađenu putovnicu djeteta, što do sada nije bilo moguće.
Do sada su oba roditelja osobno morala podnositi zahtjev ili je jedan predavao uz pisanu suglasnost da će drugi putovnicu podići.
Ako zahtjev za izdavanje putne isprave za dijete podnese roditelj koji je na temelju sudske odluke lišen roditeljskog skrbi ili mu je ograničeno pravo na ostvarivanje roditeljske skrbi ili je lišen poslovne sposobnosti, MUP ili Ministarstvo vanjskih i europskih poslova će odbaciti zahtjev za izdavanje takve putne isprave.
Prilikom podnošenja zahtjeva dijete do navršenih 12 godina ne mora biti nazočno. Izmjenama Zakona se kazne preračunavaju iz kuna u eure, obzirom da novu valutu uvodimo od 1. siječnja iduće godine.
40 milijuna Sisačko-moslavačkoj županiji
Na sjednici su donijeli i odluku kojom se Sisačko-moslavačkoj županiji dodjeljuje 40 milijuna kuna za obnovu objekata javnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava, koji su oštećeni u razornim potresima.
- Utvrđena je šteta u iznosu nešto većem od 35 milijuna kuna. Obnova zgrada koje koriste vatrogasne postrojbe je od osobite važnosti jer su dio žurnih službi o čijem pravodobnom funkcioniranju ovisi brzina i kvaliteta reagiranja na hitne situacije, kao što je bila i ova nakon potresa koji su pogodili područje Sisačko-moslavačke županije - istaknuo je ministar graditeljstva Ivan Paladina.
Novi Zakon o kazalištima
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek je predstavila novi Zakon o kazalištima.
- Zaista smo dugo pripremali ovaj Zakon, ali smo bili zastali zbog pandemije, kao i sa drugim zakonima vezano uz kulturu zbog velike neizvjesnosti u kojoj su umjetnici djelovali - poručila je najprije naglasivši kako je o prijedlogu Zakona provedena vrlo široka javna rasprava koja je uključila i struku te sindikate.
- Osnovni elementi ovog novog Zakona su novi načini ustroja i upravljanja javnim kazalištima, zatim određena poboljšanja vezana uz organizacijske i financijske okvire u kojima kazališta djeluju, posebno razgraničenja ovlasti između ravnatelja, tj intendanata i kazališnih vijeća, uređuje se stabilnije financiranje kazališta koje će sada biti četverogodišnje, a što će značajno olakšati i unaprijediti planiranje. I jedna tema o kojoj se puno razgovaralo, a to je pitanje statusa kazališnih umjetnika u odnosu na specifičnosti njihovog zapošljavanja, smatram da smo tu dali prijedlog za neka rješenja koja će unaprijediti položaj zaposlenih, ali i otvoriti više prostora za one koji djeluju samostalno - navela je ministrica dodavši kako se rješava još jedno osjetljivo pitanje, odnosi se na statut i status umjetnika koji više ne mogu umjetnički djelovati.
- Tu se posebno zahvaljujem ministarstvu rada koje se uključilo i pomoglo da se nađe jedno rješenje koje je dostojanstveno i koje će omogućiti onima koji više ne mogu djelovati da ili otiđu u mirovinu ili kroz korištenje sustava prekvalifikacije pronađu neku novu profesiju - rekla je.
Vjerojatno je i sretna okolnost da se Zakon upućuje u Sabor u trenutku kad se vode žustre polemike oko načina imenovanja, odnosno razrješenja ravnatelja, poručila je.
- Mislim da nam je svima interes da unaprijedimo poziciju kazališta i kulture - zaključila je.