Čitatelj je zmiju otrovnicu snimio dok je u ponedjeljak šetao zapadnim dijelom Medvednice. Zmija se sunčala na stijeni. Kaže da mu je pozirala za fotografije
Hvatala je boju: S metra uspio snimiti poskoka na Medvednici
Mogla je skočiti na mene da je htjela, ali nije. Bila je mirna, nije me se uplašila. Mogao sam je uzeti u ruke.
Tako nam je susret s najotrovnijom europskom zmijom opisao čitatelj I. Z., zaljubljenik u zmije koji ih proučava iz hobija. On je u ponedjeljak šetao zapadnim dijelom Medvednice, iznad zagrebačkog Bizeka. Na stijeni je primijetio zmiju koja se sunčala.
- Vidio sam da je ženka, to se razaznaje iz veličine tijela, smeđe boje i oblika šara - kaže. Bila je mirna, nije u meni vidjela opasnost. Oprezno sam joj prišao na oko metar. Pozirala mi je kao da zna da trebam njezine fotografije - kaže čitatelj.
Bila je mirna, nije u meni vidjela opasnost. Oprezno sam joj prišao na oko metar. Pozirala mi je kao da zna da trebam njezine fotografije
Poskok na Medvednici odavno živi, ima ih na Kordunu, u Lici, na većini dalmatinskih otoka i u Dalmaciji, Zagori te u Istri.
- Čitatelj koji ju je snimio bio je na sigurnoj udaljenosti. Iako poskok ne skače na žrtvu, nego se velikom brzinom ispruži, ne bi ga mogao dosegnuti s udaljenosti od metra - kaže dr. Zoran Tadić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Većina ženki na svijet je u kolovozu donijela žive mlade. U ovo doba se poskoci spremaju za zimu. Čak i ne love pretjerano.
- Tu i tamo se sunčaju na kakvoj stijeni ili kamenu. U ovo se vrijeme poskoci spremaju za hibernaciju jer im temperatura okoliša i zraka više ne odgovara. Planinarima i izletnicima dr. Tadić savjetuje da zaobiđu poskoka ako ga vide.
- Ne gurajte prste u procjepe stijena jer je poskok brži - upozorava nas dr. Zoran Tadić.