Specifičnost sporta kod djece očituje se u konkretizaciji dječje potrebe za kretanjem. Dodatno, razvojni benefiti sporta očituju se kroz brojne socijalne i psihološke aspekte
Zašto je sport ključan za razvoj djece?
Sportske aktivnosti jedne su od najzastupljenijih načina provođenja slobodnoga vremena djece. Specifičnost sporta kod djece očituje se u konkretizaciji dječje potrebe za kretanjem. Dodatno, razvojni benefiti sporta očituju se kroz brojne socijalne i psihološke aspekte koji su dodatan razlog za bavljenje sportskim aktivnostima, posebno u razdoblju djetinjstva.
Osim tjelesnih benefita, sportsko slobodno vrijeme očituje su u domenama društvenoga i ambijentalnog slobodnoga vremena. U društvenom slobodnom vremenu, dijete ostvaruje interakcije sa svojom okolinom koja kroz pozitivne načine provođenja slobodnoga vremena imaju važan odgojni učinak.
Razvoj empatije i sposobnosti rada u grupi
Kroz interakciju s ostalima dijete može razviti empatiju i vještine za rad u grupi kao i važnost osjećaja pripadnosti koji je ujedno i zaštitan čimbenik za razvoj pojedinih poremećaja u ponašanju. Sport može razviti socijalne vještine koje su važna životna sposobnost koja se manifestira u svim daljnjim životnim izazovima koji se nalaze pred djetetom. Svakodnevni sportski zahtjevi primarno su namijenjeni tjelesnoj aktivaciji djeteta, ali s druge strane potiču djetetove kognitivne kapacitete koji rezultiraju razvojem vještina za rješavanje problema (eng. problem solving).
Dodatan benefit koji proizlazi iz sportskih aktivnosti svakako je poboljšanje i/ili održavanje mentalnog zdravlja što se očituje u smanjenom stresu, ali i razvoju otpornosti. To se očituje u boljem nošenju sa svakodnevnim pritiscima i izazovima koji su za dijete prije uključivanja u sportske aktivnosti potencijalno predstavljali nesavladive mentalne prepreke.
Ne nametati neostvarene roditeljske „snove“
No, kako bi utjecaj na život djeteta bio pozitivan, važno je usmjeravanje okoline prema sportu prema kojem dijete ima preferenciju, ali i talente koji kroz taj sport mogu biti konkretizirani. Kako bi proces izbora sportske aktivnosti bio uspješan potrebno je:
· poštovati djetetovu želju vezanu za izbor sporta;
· ne nametati neostvarene roditeljske „snove“ o karijerama u pojedinim sportovima;
· ne imati i iskazivati predrasude prema određenim sportovima;
· otvoreno i objektivno pričati o izboru sportske aktivnosti;
· omogućiti da djetetov izbor sportske aktivnosti bude uistinu slobodan.
U tom procesu, dijete možda neće odmah pronaći aktivnost koja mu odgovara. No, kako bi prvi izbor sportske aktivnosti ili potencijalna promjena sporta bila bezbolna, platforma MVPiz pomaže u prvim sportskim koracima jer se na njoj može pronaći mnoštvo sportova u kojima se dijete može okušati.
Bruno Matijašević
Andrija Premec odmjerio snage s najboljima na finalu Heineken® Star Quality programa
Slavonija i Podravina: Adventski vikend s prijateljicama u plemićkom stilu
Droge ima puno, o alkoholu je ovisno 250.000, a o kocki 50.000 Hrvata! Što učiniti?