U hrvatskim bolnicama ne postoje stručnjaci koji bi transseksualcima omogućili promjenu spola. Zbog toga Aleksandra (19) mora otići u Beograd
'Želim biti žena i zato ću operirati penis u Beogradu'
Od rođenja sam znala da sam drukčija od ostalih dječaka, no da sam transseksualna shvatila sam tek sa 16 godina, priča 19-godišnja Aleksandra iz Osijeka koja će u travnju, nakon sedmomjesečne hormonske terapije, otputovati u Beograd na promjenu spola. Operacija u Klinici za spolni identitet stoji 3500 eura, a nakon nje će nesretna Aleksandra konačno postati 'prava žena'. Za Večernji list je ispričala kako je majci rekla da je 'djevojka zarobljena u muškom tijelu' i da će promijeniti spol, no nije naišla na podršku.
- Nije se protivila, no i danas, kada nakon hormonske terapije izgledam kao prava žena, ona mi se obraća u muškom rodu i na nos nabija da nisam normalna i da nikada neću biti žensko - kaže djevojka. Ona je, nakon što je počela uzimati hormone, preselila iz Zagreba u Osijek kako bi započela novi život tamo gdje je nitko ne poznaje. Priznala je da joj je najteže bilo kad je tek počela uzimati hormone jer tada nije izgledala ni kao muško, ni kao žensko. Na ulici su je vrijeđali i vikali joj 'pederu' što ju je strašno pogađalo. Dok je izgledala kao muškarac imala je veze i s heteroseksualnim curama, no ni jedna takva veza nije uspjela.
- On su htjele muškarca koji ih je fizički privukao, a pronalazile su ženu - otkriva Aleksandra koja je danas u lezbijskoj vezi s djevojkom. Nakon što odstrani penis, želi nastaviti živjeti normalno kao i svaka druga cura. Inače, u Hrvatskoj ne postoji specijalizirani centar koji bi ljudima s poremećajem spolnog identiteta pružio medicinsku i psihološku skrb. Transseksualnosti se u nas pristupa isključivo kao psihijatrijskom problemu, iako najnovija istraživanja govore da se radi o urođenom poremećaju. Zbog toga u domaćim bolnicama ne postoje timovi stručnjaka koji uključuju endokrinologe, psihijatre, psihologe i kirurge koji bi transseksualcima omogućili operaciju promjene spola. Psihologica prof. Nataša Jokić Begić u Zagrebu vodi grupu za pomoć transseksualcima. Trenutno na savjetovanje dolazi šestero ljudi, od kojih dvoje 19-godišnjaka i jedna majka 5-godišnjeg djeteta koje negira spol u kojem je rođeno.