Priča o Djakoviću ima sve elemente filmske priče. Poznat, popularan, ipak je imao 'tamnu stranu', koja se otkrila 11. studenog prošle godine, kada je kolegica u ispostavi OTP banke u Vrlici zatekla prazan trezor
Vrlički 'Robin Hood': Platio je jamčevinu, pustili ga iz zatvora
Srđan Djaković (60), poznatiji kao “vrlički bankar” protiv kojeg je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu prije nekoliko mjeseci podiglo optužnicu zbog “nestanka” gotovo devet milijuna kuna, u ponedjeljak je pušten iz istražnog zatvora.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Potvrdio nam je to njegov branitelj, poznati splitski odvjetnik Joško Čeh.
- Istina je, istražni zatvor mom klijentu je zamijenjen jamčevinom. Prošlog tjedna je na splitskom sudu održana sjednica na kojoj se odlučivalo o našem prijedlogu. Prihvaćen je te je položena jamčevina u iznosu od 200 tisuća kuna – pod tim uvjetom je moj branjenik pušten pa će se u nastavku postupka, kad se zakažu ročišta, dolaziti sa slobode - kazao nam je ukratko odvjetnik Čeh, nekadašnji dugogodišnji sudac.
Priča o Djakoviću ima sve elemente filmske priče. Poznat, popularan, ipak je imao “tamnu stranu”, koja se otkrila 11. studenog prošle godine, kada je njegova kolegica u ispostavi OTP banke u Vrlici zatekla prazan trezor, a Djaković se nije pojavljivao... Vrlo brzo su u banci pa potom i policiji shvatili da je vrlički bankar nestao s novcima, s oko 11,5 milijuna kuna u raznim valutama: oko 1,2 milijuna eura, milijun kuna, 400 tisuća bosanskih maraka te 200 tisuća CHF. Dio novca je pronađen kod Djakovićeve rodbine te manji dio kod mještana, kojima je velikodušno ostavio “poklon-pakete” s novcem. Jer 60-godišnjak je propao u zemlju, nagađalo se o njegovoj sudbini, sve dok se nije odlučio predati u sjedištu splitske policije, tjedan dana nakon otkrića praznog trezora.
Ni danas nije najjasnije na što je Djaković potrošio novac, ostale su spekulacije (koje je sam podgrijao) o navodnom dugovanju sumnjivim tipovima u BiH, dugu kojeg je morao podmiriti. No, razjasnilo se kako je došao u priliku odnijeti gotovinu. Već neko vrijeme je bio uzrujan odlukom nadređenih u OTP banci da zatvore ispostavu u Vrlici koja je dio sinjske poslovnice. A u banci je protekle četiri godine radio s mlađom kolegicom s kojom je razvio dobar radni odnos pa se nisu poštovale bankarske norme. Kako je naime postalo jasno tijekom istrage, trebali su zajedno ulaziti u ispostavu te je svatko imao svoj dio zaduženja: Djaković je imao ključeve ispostave, kolegica ključeve trezora. Međutim, oboje su imali ključeve trezora i ispostave, kako bi im posao bio jednostavniji. Prema dosadašnjim iskazima svjedoka, Djaković je pripremio teren tako što je u četvrtak, 8. studenog naručio veću količinu novca. U petak, 9. studenog je kolegicu koja ništa nije sumnjala ispratio ranije iz ispostave kako bi imao vremena sve obaviti. Već se opravdao šefu u Sinju, kojem se zbog velike dostave gotovine upalio alarm. Potvrdio je naime da je baš on naručio toliko novca, a sve zato što su klijenti banke, koji su čuli za zatvaranje ispostave, masovno odlučili podignuti svoje ušteđevine...
Djaković se inače nalazio u istražnom zatvoru od 19. studenog 2019. godine zbog opasnosti od bijega, a dok nije okončana istraga te podignuta optužnica i zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke.