S druge strane su u Irskoj cijene najma stanova među skupljima u svijetu. Od nje su skuplji samo Hong Kong, Island te Singapur. No, minutu razgovora mobitelom plaćamo skuplje nego Nijemci...
U Hrvatskoj režije skuplje nego u Irskoj, a plaća 2,5 puta manja
Stanovnici Zagreba, Rijeke, Splita i Dubrovnika plaćaju u prosjeku oko 200 kuna skuplje režije nego oni u metropolama Irske, Švicarske, Nizozemske, Francuske... U zemljama koje su daleko bogatije od nas.
POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:
Pokretanje videa...
A prosječne mjesečne plaće ne mogu nam se niti uspoređivati. Primjerice, u Švicarskoj je ona gotovo pet puta veća od naše i iznosi 30.053 kune.
Najskuplje režije u svijetu plaćaju Nijemci, gdje one prosječno, za stan od 85 četvornih metara, iznose 1558 kuna. Iako su režije kod nas i u Njemačkoj skuplje nego u Irskoj, s druge strane su u Irskoj cijene najma stanova među skupljima u svijetu. Od nje su skuplji samo Hong Kong, Island te Singapur.
U tablici su cijene stanarina i režija u predgrađima prema podacima sa stranice numbeo.com. U središtima metropola i drugih većih gradova su one i više. Najam jednosobnog stana u centru Zagreba ili Dubrovnika košta u prosjeku oko 3500 kuna. U Dublinu cijena dosiže vrtoglavih 11.194, a u Berlinu 5845 kuna.
Kad se podvuče crta na kraju mjeseca, stanovnik centra Berlina će morati izdvojiti za stanarinu i režije 7401 kunu, onaj u središtu Dublinu 12.207, a Zagreba 4736 kuna. Ako se usporede prosječne mjesečne plaće, koje su u Irskoj i Njemačkoj veće za 10.000 kuna nego kod nas, vidi se kako Zagrepčaninu na kraju mjeseca ostane malo novca za preživljavanje.
Dakako, tu se trebaju pribrojati i računi za mobitel te internet, koji u ovom digitalnom dobu ima gotovo svako kućanstvo. U Irskoj je prosječna mjesečna cijena interneta brzine 60 megabita po sekundi 364 kune, u Njemačkoj 208, a u Hrvatskoj 168 kuna.
Minutu razgovora mobitelom plaćamo skuplje nego Nijemci. Ovisno od operatera, prosječna cijena minute razgovora u Hrvatskoj košta 81 lipu, u Njemačkoj 66 lipa, dok je u Irskoj ona najskuplja, pa minuta razgovora košta 1,84 kune.
Metropole Njemačke i Irske su među skupljim gradovima u Europi i prema cijenama nekretnina. Stan od 40 četvornih metara u središtu Dublina u Irskoj u prosjeku stoji 1,741.720 kuna. Četvorni metar je vrtoglave 43.543 kune, dvostruko nego u predgrađu. U središtu Berlina kvadrat je 32.512 kuna, pa se tamo stan iste površine može kupiti malo jeftinije nego u Dublinu, odnosno za 1,521.160 kuna. U središtu Zagreba kvadrat je u prosjeku 17.143 kn, pa stan stoji 685.720 kuna.