U trgovini ima svega. Od začina, velikih pakiranja riže, ima čak pakiranja i po 20 kilograma, kozmetike, sokova, raznih prehrambenih proizvoda, a jedino nemaju alkohola
Otvorili prvu nepalsku trgovinu u Zagrebu: 'I Hrvati kupuju rižu, ali se još boje isprobati začine'
Dobar dan, dobrodošli. Kako vam možemo pomoći, tim nas je riječima, doduše na engleskom, dočekala prodavačica Ansa u prvoj nepalskoj trgovini u Zagrebu. Kathmanda Mart s autohtonim proizvodima iz azijskih zemalja smjestila se u Branimirovoj ulici, a otvorena je prije tri mjeseca.
- Dobro poslujemo, jako smo zaodovoljnI za sad. Namjeravamo se i proširiti. Naši kupci su najvećim dijelom Nepalci, Indijci, ali ima ih iz Bangladeša i Pakistana. Najćešće kupuju začine i riže. Naši ljudi obožavaju rižu. Mi je jedemo za doručak, ručak i večeru - govori nam Ansa, koja je također iz Nepala. Naučila je nekoliko riječi na hrvatskom, ali još uvijek se boji komunicirati pa se drži engleskog. Barem za sad, kaže nam kroz smijeh.
U trgovini ima svega. Od začina, slastica, velikih pakiranja riže, ima čak pakiranja i po 20 kilograma, kozmetike, sokova, raznih prehrambenih proizvoda, a jedino nemaju alkohola. Kako nam kažu, toga će biti u budućnosti. Proizvode nabavljaju u Italiji, ali i Srbiji.
- Ima nekih indijskih stvari koje se proizvode u Srbiji, ali najvećim dijelom uvozimo iz Italije. Tamo dolaze direktno iz Azije - govori nam Ansa dok hodamo kroz malenu trgovinu. U nju su počeli dolaziti i Hrvati, a najčešće kupuju basmati rižu.
- Za začine još isprobavaju jer imamo jako ljutih, a u vašoj kuhinji to nije baš uobičajeno. No trebate probati, naravno ne odmah na naljuće da ne bi bilo neželjenih posljedica - smije se ljubazna Ansa.
Inače, trgovinu su otvorili trojica Nepalaca.
- Trgovinu sam otvorio s dva investitora iz Portugala, koji su podrijetlom iz Nepala. Oni su državljani Portugala, premda Nepalci, pa im je bilo lakše s putovnicom Europske unije otvoriti trgovinu u Zagrebu. Ja sam dao ideju za taj posao, s obzirom na to da u Hrvatskoj živim već tri godine, dobro poznajem tržište, a kako sam radio i kao posrednik za uvoz radne snage iz Nepala, dobro znam koliko je u Hrvatskoj u ovom trenutku radnika iz moje zemlje - rekao je Bikash Meche, jedan od osnivača trgovine.
U Hrvatskoj se trenutno nalazi oko 20.000 Nepalaca pa su nedavno osnovali i Udruženje Nepalaca na čijem je čelu Surya Bahadur Thing.
- U Hrvatskoj je oko 30 posto žena radnika i 70 posto muškaraca. Slični su zanati u njihovoj domovini pa im je lako raditi ono što vole. A kada stvore uvjete, žele dovesti i obitelj - rekao je Surya, čije je udruženje u svibnu organiziralo Dan Everesta pa je njih otprilike 700 prošetalo od zagrebačkog Glavnog kolodvora do Trga bana Josipa Jelačića u čast podvigu iz 1953. . Tada su nepalski Šerpa Tenzing Norgay i Novozelanđanin Edmund Hillary osvojili najviši vrh Himalaje.
Nepal je, inače, zemlja u južnoj Aziji, točnije u centralnom dijelu Himalaja gdje živi oko 30 milijuna ljudi. Službeni je jezik nepalski, a valuta nepalski rupija. Hinduisti čine oko 80 posto stanovništva, a uglavnom se bave poljoprivredom.