Prije deset godina govorili su o ekologiji, poljoprivredi, pravosuđu i vinjetama, a sad se u kampanji za EU izbore promoviraju kao branitelji kršćanskih vrijednosti u školama i prijete slanjem djece u vjerske škole.
Most je nekad nudio reforme. Danas gorljivo brani kršćanske vrijednosti u javnim školama
Prije deset godina Most je u kampanji za parlamentarne izbore pred hrvatskom javnosti ponosno odmotao svoju dragocjenu - i podugačku - listu reformi koje želi provesti u Hrvatskoj.
Bilo je tu svega: od rezanja broja saborskih zastupnika i jedinica lokalne samouprave, preko reforme pravosuđa i poljoprivrede, do uvođenja vinjeta i obnovljivih izvora energije.
A pod točkom "obrazovanje" spomenuli su povezivanje s poduzetnicima i tržištem rada.
Bilo je tu, dakle, svega, samo ne nametanja ideologije i svjetonazora. Što je mnogima bilo neobično, s obzirom na činjenicu da je ondašnji Most ponikao iz klerikalnog Hrasta.
Rodna ideologija
A sada, prvo u kampanji za parlamentarne, pa sada i europske izbore, Most se okrenuo svjetonazorskom pristupu: premijerski kandidat Nikola Grmoja govorio je protiv rodne ideologije, a ovih dana članica predsjedništva Mosta Petra Mandić uvalila se u priču o vjerskim školama, o povratku vjerskih proslava u javne škole, o školovanju djece kod kuće ako se roditelji ne slažu sa svjetovnim sadržajem koji se uči u javnim školama.
"Prema ustavnim vrednotama roditelji imaju pravo odgajati djecu u skladu sa svojim vrijednostima i potrebno je paziti da naš obrazovni sustav ostane prožet tim vrijednostima", poručila je Mandić, upozoravajući da ako te vrijednosti ne budu integrirane u odgojno-obrazovni sustav, morat će se pribjegavati nekim novim sustavima kao što su školovanje od kuće i upisivanje djece u vjerske škole.
Most je stao u obranu "božićnih i uskrsnih priredbi u vrtićima i školama" i jasno se odredio prema "zlu rodne ideologije koju se na mala vrata već neko vrijeme uvodi i u javni odgojno-obrazovni sustav".
Alt obrazovanje
"Javni odgojno-obrazovni sustav mora uvažavati vrijednosti većeg dijela hrvatskog naroda i nedopustivo je da se iz javnih škola izbacuje Dan kruha ili priredbe za svetog Nikolu kako to predlaže pravobraniteljica za djecu", kaže Mandić. "Dopustimo li ideolozima i njihovim ekspoziturama da ‘čiste’ naše vrtiće i škole od svih elemenata kršćanske kulture koja je dio našeg identiteta, sve veći broj roditelja odlučit će se za alternativne metode odgoja i obrazovanja".
I eto, nema više vinjeta, ekologije, pravosuđa, energetike i ekologije, nema više čak ni korupcije, sad Mostovom kampanjom dominira ono odakle je politička ekipa Bože Petrova krenula u politiku prije desetak i više godina.
Most se iz reformske preobrazio u klerikalnu i konzervativnu organizaciju, raširio krila i krenuo parazitirati na rodnoj ideologiji, na vjerskim slobodama, na kršćanskoj kulturi, Danima kruha i Svetom Nikoli, zanemarujući činjenicu da se nekada borio za povezivanje obrazovanja s tržištem rada, a ne s vjerskim ritualima.
Dani kruha u školi postali su važniji od davanja kruha u ruke školarcima.
Ideologija umjesto reformi
Most je odustao od reformi i okrenuo se ideologiji. Ne obraća se više građanima, nego vjernicima, i to najzagriženijim.
Valter Flego, bivši istarski župan i europarlamentarac, kaže da je šokiran izjavama čelnika Mosta "u kojima traže ideološku revoluciju u hrvatskim školama". Jer, Mostovci su shvatili da nakon svega što nisu napravili u kontekstu reformi, ideologija je jedino što im preostaje.
Božo Petrov i ekipa nudili su na početku reformsku revoluciju koja će totalno promijeniti sliku Hrvatske, a sada bi ideološkom revolucijom željeli zamrznuti sliku Hrvatske u nekom drugom vremenu i prostoru.
Kad ne možete ponuditi ništa drugo, udaraj na strasti i osjećaje.
Most nije spominjao vjerske elemente u školama i upozoravao na važnost vjerskog obrazovanja, nije govorio o školovanju kod kuće ili o vjerskim školama kad je nudio reforme 2015. godine.
Ali vremena su se očito promijenila.
Reforme izlizale
Reforme su se izlizale, obećanja ispuhala, planovi izjalovili, pa je sada Mostu ostalo jedino ono na čemu zna da ne može izgubiti, igranje na ideologiju i svjetonazor. Vraća politički sat u 2013. godinu i na referendum o braku, kad je HDZ pomoću ideološke revolucije, praćene onom šatoraškom, rušio SDP s vlasti.
Već naredne godine Most je biračima, pa i potencijalnim koalicijskim partnerima u SDP-u i HDZ-u, nudio nešto posve drugo. Danas podgrijava ono staro.
Grmoja gromoglasno ustaje protiv rodne ideologije, Petra Mandić ustaje u obranu božićnih, uskrsnih i ostalih priredbi tog tipa u javnim vrtićima i školama. I prijeti da "neće dopustiti Miloradu Pupovcu ni pravobraniteljici za djecu da naše vrijednosti i našu kulturu nasilno izbacuju iz vrtića i škola".
Prije deset godina Most je promovirao "Ekološko obrazovanje od vrtića nadalje i primjenu eko standarda na svim područjima". Sad promovira vjersko obrazovanje i primjenu kršćanskih standarda na svim područjima.
Most se napokon vratio korijenima.