U demantiju ističe da je po ondašnjim propisima Grdić mogao raditi još sedam godina, ali da je silom izguran s mjesta Glavnog inspektora obrane jer je sve radio bez selektivnog pristupa i jednako prema svima
Grdićeva odvjetnica: 'Kitarović je iznijela niz teških neistina'
Bivši čelnik VSOA-e Darko Grdić u srijedu je putem svoje odvjetnice priopćio da je predsjednica Republike Grabar-Kitarović na njegov račun iznijela niz teških neistina i zlonamjernih tvrdnji i time izvršila izravan pritisak na neovisnost pravosuđa i pokušaj utjecaja na pravosudna tijela u sudskom postupku.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Potpuna je neistina da je general pukovnik Darko Grdić umirovljen dan prije podizanja optužnice, nego je protiv svoje volje umirovljen temeljem brzinski donesenih duboko dvojbenih izmjena Zakona o službi u oružanim snagama, nakon podizanja optužnice, u dobi od 52 godine i s navršenih preko 39 godina mirovinskog staža - priopćila je odvjetnica Višnja Drenški Lasan, demantirajući predsjedničine tvrdnje iznesene u sučeljavanju predsjedničkih kandidata na HTV-u.
U demantiju ističe da je po ondašnjim propisima Grdić mogao raditi još sedam godina, ali da je silom izguran iz sustava s mjesta Glavnog inspektora obrane jer je sve dužnosti, uključujući i onu ravnatelja Vojne sigurnosno obavještajne agencije (VSOA), "obnašao bez selektivnog pristupa i jednako prema svima".
- Začuđuje i duboko zabrinjava da jedna predsjednička kandidatkinja u svrhu prikupljanja jeftinih političkih poena pribjegava javnom blaćenju ljudi iznoseći neprovjerene podatke iz tajnog sudskog postupka te na nečuven način vrši pritisak na pravosudna tijela, poglavito na Vrhovni sud RH - ocijenjuje se u dematiju.
Predsjedničina izjava kako je "svatko nedužan dok mu se pravomoćnom drugostupanjskom presudom ne dokaže krivnja", očito se, ističu, odnosi samo na njezine prijatelje i stranačke kolege. "Istodobno, u svojem uredu zapošljava ljude koji su iz VSOA pravomoćno otpušteni zbog nezakonitosti u postupanju i radu i u tome ne vidi nikakav problem", stoji u demantiju.
Ovakvim izjavama, ističe odvjetnica, kandidatkinja i aktualna predsjednica je povrijedila ustavno i konvencijsko načelo jednakosti pred zakonom jer je postupila diskriminatorno u odnosu na osobe u istoj pravnoj poziciji, a da za to nije postojao legitiman cilj niti razumno opravdanje. Podsjetili su i da je Republika Hrvatska već jednom zbog izrečenih sličnih javnih izjava osuđena pred Europskim sudom za ljudska prava zbog povrede prava na presumpciju nedužnosti u predmetu 'Peša protiv Hrvatske'.
Predsjednica Grabar-Kitarović je u srijedu, pojašnjavajući svoju izjavu sa sučeljavanja na HRT-u da se bori s korupcijom u sigurnosno-obavještajnom sustavu, podsjetila da je i danas u tijeku drugostupanjski postupak protiv Grdića i Ognjena Preosta "zbog nezapamćene korupcije i pronevjere milijunskih iznosa u Vojnoj sigurnosno-obavještajnoj agenciji".
Navela je da je Grdić umirovljen jedan dan prije podizanja optužnice, Preost samo tri dana nakon što je razriješen dužnosti zbog pokretanja istrage, a bivšeg SDP-ova ministra obrane Antu Kotromanovića optužila je da je kao ministar obrane zaštitio Grdića i Preosta od zasluženog nečasnog otpusta i omogućio im da uživaju visoku generalsku mirovinu, što je nazvala korupcijom najvišeg reda.
Grdić i njegov tadašnji zamjenik Preost početkom 2018. nepravomoćno su osuđeni na tri godine zatvora jer su oštetili proračun za 4,9 milijuna kuna. Pravomoćna odluka Vrhovnog suda još nije donesena.