Državno odvjetništvo Republike Hrvatske odlučno odbacuje navode o bilo kakvom pritisku na sud i članove sudskog vijeća, kažu u DORH-u nakon što je Mamić iznio teške optužbe protiv Cvitana
DORH o Mamićevoj presici: Od policije ćemo zatražiti provjeru
Državno odvjetništvo (DORH) u utorak je odlučno odbacilo navode o bilo kakvom pritisku na sud i članove sudskog vijeća koje je u ponedjeljak na konferenciji za novinare iznio Zdravko Mamić te najavilo da će od kriminalističke policije zatražiti provođenje izvida i obavljanje razgovora kako bi se provjerila vjerodostojnost navodne komunikacije koju je objavio Mamić.
Bivši čelnik NK Dinama ustvrdio je da su bivši glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan i Uskok pritiskali sud kako bi donio osuđujuću presudu na Županijskom sudu u Osijeku gdje se Mamiću, zajedno s njegovim bratom Zoranom i bivšim direktorom kluba Damirom Vrbanovićem te poreznikom Milanom Pernarom, sudi pod optužbom za izvlačenje oko 116 milijuna kuna iz kluba te štetu proračunu od 12,2 milijuna kuna. Izricanje nepravomoćne presude najavljeno je za srijedu.
DORH u priopćenju naglašava kako nema nikakvog pritiska u tom kaznenom predmetu, a niti u bilo kojem drugom kaznenom predmetu gdje je državno odvjetništvo stranka u postupku, na suce ili na bilo koje druge sudionike u postupku.
Nadležno državno odvjetništvo, navodi DORH, od kriminalističke policije zatražit će provođenje izvida i obavljanje razgovora kako bi se provjerila vjerodostojnost navodne komunikacije koja je predstavljena na konferenciji za novinare, a samim time i sve ono što iz objave te navodne komunikacije proizlazi kako bi se provjerila sumnja u počinjenje bilo kojeg kaznenog djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti.
DORH nema namjeru, stoji u priopćenju, komentirati sutrašnje izricanje presude niti samu presudu u konkretnom predmetu u kojem je Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) stranka u postupku.
Mamić je u ponedjeljak navečer izvijestio da je u posjedu prijepisa telefonske komunikacije od subote 3. lipnja u kojima je navodno sudjelovao Cvitan, a u kojemu od jednog od članova sudskog vijeća, kojega nije imenovao, izrijekom opetovano traži osuđujuću presudu Mamiću i drugima, unatoč tome što na to nastavlja dobivati odgovor kako za takvu presudu nema dokaza.
Dio prijepisa odnosi se i na navodnu komunikaciju glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelinića sa Cvitanom te v.d. šeficom USKOK-a Tamarom Laptoš.
Preslike te navodne komunikacije Mamićev odvjetnik Veljko Miljević u ponedjeljak u poslijepodnevnim satima predao je glavnom državnom odvjetniku Draženu Jeleniću.
Tom su prilikom dogovorili da će održati sastanak danas u jutarnjim satima, ali do njega nije došlo jer, kako poručuju iz DORH-a, za to nije bilo potrebe budući da su sve što je bilo potrebno čuli na sinoćnjoj Mamićevoj konferenciji za novinare.
U DORH-u odbacuju istinitost prikazanih "screen shotova” razgovora njihovog šefa s Cvitanom i Laptoš. "Duboko smo uvjereni da će istraga to potvrditi”, poručuje izvor iz DORH-a.
U srijedu nepravomoćna presuda
Osječki Županijski sud u srijedu će izreći nepravomoćnu presudu bivšem čelniku i sadašnjem savjetniku NK Dinama Zdravku Mamiću, njegovom bratu Zoranu, bivšem "Dinamovom" direktoru Damiru Vrbanoviću i porezniku Milan Pernaru.
Četvoricu okrivljenika Uskok tereti za izvlačenje oko 116 milijuna kuna iz toga kluba te nanošenje štete državnom proračunu od 12,2 miljuna kuna neobračunatog poreza i prireza.
Nakon suđenja započetog 27. travnja prošle godine, kada su se sva četvorica okrvljenika izjasnila da se ne smatraju krivim, tužiteljstvo je na posljednjem ročištu, održanom 28. svibnja, predložilo da se svi optuženici proglase krivim i osude po zakonu na bezuvjetne zatvorske kazne.
Obrana je zatražila oslobađujuću presudu, smatrajući da Uskok nije dokazao svoje optužbe, posebice one o navodnim nezakonitostima aneksa ugovora o podjeli transfernog obeštećenja za igrače Luku Modrića i Dejana Lovrena te navodnoj šteti pričinjenoj NK Dinamu.
Tijekom istrage i suđenja ispitano je 97 svjedoka, pregledana brojna dokumentacija, provedena financijsko-knjigovodstvena i druga vještačenja. Suđenje je obilježilo i nekoliko verbalnih izgreda Zdravka Mamića, koji je 1. rujna prošle godine, tijekom svjedočenja nogometaša Dejana Lovrena, zbog remećenja reda udaljen iz sudnice do okončanja dokaznog postupka, pa se pred sudskim vijećem ponovno pojavio tek 16. travnja ove godine kako bi mu se predočili dokazi izvedeni tijekom njegovog odsustva sa suđenja.
Tijekom iznošenja obrana nitko od okrivljenika nije želio odgovarati na pitanja tužiteljstva, a okrivljeni Zdravko Mamić u svom je završnom obraćanju 28. svibnja pozvao sudsko vijeće da se pri donošenju odluke vodi "pravdom, istinom i strukom".