Stručnjaci procjenjuju da će cijena nafte padati, a da bi trgovanje naftom po cijeni od 40 dolara moglo gurnuti neke zemlje u siromaštvo. Kod nas će cijene padati
"Crno zlato": Pad cijena nafte udar je na svjetsku ekonomiju
Spuste li se cijene barela nafte ispod 40 dolara po barelu, to bi moglo ostaviti trajne posljedice ne samo na svjetsku ekonomiju, nego i na geopolitiku.
Analitičari se slažu da bi cijena barela mogla i dalje padati. Američki konzultant Jeffrey Gundlach upozorio je da bi geopolitičke posljedice mogle biti zastrašujuće. On očito cilja na probleme u kojima će se naći Saudijska Arabija i Rusija, koja se ponovno mora pripremiti na neimaštinu, ali i druge zemlje koje su velike izvoznice nafte.
" Posljedice su različite od ekonomije do ekonomije"
- Teško je govoriti o najnižoj granici izdrživosti za kompanije, ali mislim da je 40 dolara po barelu donja granica - smatra domaći konzultant za energetiku Davor Štern, koji podsjeća da je cijena iznosila 10 dolara po barelu. Posljedice će, kaže, osjetiti i zemlje orijentirane na uvoz nafte, među kojima je i Hrvatska.
- Posljedice su različite od ekonomije do ekonomije. Dugoročne posljedice su da će se smanjiti prihodi proračuna zemalja od poreza na naftne derivate, zatim ulaganja, a to će posljedično dovesti do smanjenja zaliha. Zato će cijene opet rasti - prognozira Štern.
Ekonomski analitičar Damir Novotny ističe kako će se cijela naftna industrija morati prilagoditi uvjetima na tržištu.
- Dobra vijest za građane u RH koja ovisi o uvozu je da će u tom slučaju cijene nafte i plina padati - rekao je.
Novotny je uvjeren da će se manji prihodi od poreza kompenzirati većom potrošnjom.