Međunarodni sud pravde (ICJ) u petak je u neobvezujućem savjetodavnom mišljenju objavio da je daljnja prisutnost Izraela na okupiranim palestinskim područjima protuzakonita i da treba završiti "što je prije moguće"
Netanyahu nakon odluke Suda pravde: 'Židovi ne mogu biti okupatori u vlastitoj državi!'
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je u petak da se židovski narod ne može smatrati okupatorom u svojoj povijesnoj domovini, kao odgovor na odluku Svjetskog suda koji je objavio da izraelska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali krše međunarodno pravo.
"Nikakva lažna odluka u Haagu neće izokrenuti povijesnu istinu, kao što se i legalnost izraelskih naselja na svim teritorijima naše domovine ne može osporiti", rekao je Netanyahu.
Međunarodni sud pravde (ICJ) u petak je u neobvezujućem savjetodavnom mišljenju objavio da je daljnja prisutnost Izraela na okupiranim palestinskim područjima protuzakonita i da treba završiti "što je prije moguće".
"Izraelska naselja na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu, kao i režim povezan s njima, uspostavljeni su i održavaju se kršeći međunarodno pravo", rekao je predsjednik Nawaf Salam, pozvavši se na zaključke vijeća koje čini 15 sudaca.
U mišljenju piše i da Izrael mora Palestincima nadoknaditi štetu prouzročenu okupacijom palestinskih teritorija te da Vijeće sigurnosti UN-a, Opća skupština UN-a i sve države članice UN-a imaju obvezu da ne priznaju okupaciju kao legalnu te ne smiju podržavati njezin nastavak.
Slučaj proizlazi iz zahtjeva Opće skupštine UN-a iz 2022., koji je prethodio trenutačnom sukobu Izraela i Hamasa.
Skupština UN-a od suda je zatražila da ocijeni pravne posljedice izraelske "produljene okupacije, procesa naseljavanja i aneksije" palestinskih teritorija, među kojima je i istočni Jeruzalem, kao i s time povezane politike izraelske vlade.
U ratu 1967. Izrael je okupirao Zapadnu obalu, Pojas Gaze i Istočni Jeruzalem, područja povijesne Palestine koje Palestinci žele kao sastavni dio svoje države. Od 1967. Izrael kontinuirano gradi naselja na Zapadnoj obali i stalno ih proširuje.
Izraelski čelnici tvrde da ta područja nisu okupirana u pravnom smislu jer se nalaze na spornim područjima, ali Ujedinjeni narodi i veći dio međunarodne zajednice smatraju ih teritorijem koji je Izrael okupirao.
U veljači je više od 50 država iznijelo svoja stajališta o tom pitanju pred sudom, a palestinski predstavnici od suda su tražili da donese odluku po kojoj se Izrael mora povući sa svih okupiranih područja i da mora demontirati sva ilegalno podignuta naselja.
Izrael nije sudjelovao u raspravama, ali je podnio pisanu izjavu u kojoj poručuje sudu kako bi davanje bilo kakvog savjetodavnog mišljenja "moglo biti štetno" kada je posrijedi pokušaj rješavanja izraelsko-palestinskog sukoba.
Većina država sudionica od suda je zatražila da okupaciju proglasi nezakonitom, dok ih nekolicina, među kojima Kanada i Britanija, smatra da bi sud trebao odbiti dati savjetodavno mišljenje.
Najjači saveznik Izraela, Sjedinjene Države, pozvale su sud da ograniči svako savjetodavno mišljenje i da ne donosi naredbu o bezuvjetnom povlačenju izraelskih snaga s palestinskih teritorija.
Godine 2004. ICJ je donio savjetodavnu presudu po kojoj je izraelska barijera razdvajanja oko većeg dijela Zapadne obale "u suprotnosti s međunarodnim pravom" i po kojoj su izraelska naselja uspostavljena u suprotnosti s međunarodnim pravom. Izrael je tu presudu odbacio.