Obavijesti

Show

Komentari 59

Ne vjerujte svemu što gledate: Ovi filmovi su puni pogrešaka

Ne vjerujte svemu što gledate: Ovi filmovi su puni pogrešaka
20

Milijuni na blagajnama, fenomenalne ocjene, nagrada koliko god želite. No povijesni filmovi si vrlo često uzimaju puno slobode u adaptaciji povijesnih situacija i likova

Postoji gomila povijesnih filmova koji su za potrebe scenarija napravili omanje promjene, a sve zato da bi uspjeli zadržati radnju zanimljivom za današnje gledatelje. No postoji i ona grupa filmova koji su malo zabrazdili u zonu laži s tim promjenama. Ovo su neki od najgorih primjera.

Hrabro srce

Jasno da ćemo otpočeti s ovim filmom jer ga mrzi toliko povjesničara i Engleza, a čak i Škota. Osnova priče je točna, no detalji su jako promašeni. Rat u Škotskoj je započeo tek 1296., a ne 1276., kako je u filmu. Što znači da Isabela od Francuske nije bila niti rođena, a da je i bila živa, imala bi tek jednu godinu. Što opet znači da naš junak u kiltu ne bi baš mogao biti zaljubljen u nju.

A kad kiltove spominjemo, oni su izumljeni tijekom 16. stoljeća, pa ih nit Wallace nit Robert Bruce (koji ga nije izdao) nisu mogli nositi.

VIDEO

Posljednji samuraj

Nažalost, premda su prikazani kao heroji, japansku vojsku nisu trenirali Amerikanci. Japan tog doba se jako oslanjao na Europu, tako da su ih uglavnom trenirali Francuzi. A pobuna koja je opisana u filmu je u stvari trajala nekoliko mjeseci, a samuraji se nisu nimalo libili koristiti nit pješaštvo s kvalitetnim puškama nit topništvo.

VIDEO

Marija Antoinetta

U filmu postoji scena kad pobunjeni seljaci jurišaju na dvorac, ne bi li ga osvojili i ne bi li plemstvo izvukli van i pogubili ih. No u tom naumu ih spriječi govor Marije Antoinette .

Da ste seljak koji želi ubiti plemstvo, bi li vas zaustavio mili govor jedne dame? Iskreno sumnjamo da bi.

VIDEO

Gladijator

Premda ima mnogo problema u ovom filmu, povijesni se često zaboravljaju. Primjerice, car Komod nije bio ljigavac kakvim je prikazan niti je ubio svog oca, Marka Aurelija niti je umro u areni. U stvari je vladao preko deset godina, a umro je u svojoj kadi u kojoj ga je zadavio njegov rob Narcis . Doduše, stvarno je održavao suludo skupe i ekstravagantne gladijatorske igre.

VIDEO

10 000 prije Krista

Za film smješten u period o kojem znamo dosta, ali ne impresivno puno, bi se i očekivalo da napravi pokoju grešku. Ali pustinjske piramide koje grade mamuti? Neoprostivo.

VIDEO

Kraljev govor

Film je smješten pred sam početak Drugog Svjetskog Rata, a mi pratimo kralja Georgea VI , koji ima govornu manu zbog koje zazire od držanja govora. Koji su problemi s ovime?

Kralj je taj problem riješio čak 12 godina prije početka rata. No taj detaljčić nije spriječio kritičare da mu dodijele Oscara i za režiju i scenarij i glavnu mušku ulogu, pa čak i za najbolji film 2011. godine.

VIDEO

Nedodirljivi

Eliott Ness (glumi ga Kevin Costner) je oformio grupu policajaca zvanu ‘Nedodirljivi’. I činjenica je da ta grupa imala značajnu ulogu u uhićenju Ala Caponea i borbi protiv organiziranog kriminala u Chicagu.

Međutim, Ness, simpatični obiteljski čovjek kakvog vidimo u filmu, nije postojao. Osim što je i te kako volio popiti (a bio je oštar pobornik prohibicije), Ness je bio i ženskaroš i svadljivac, a sa suđenjem koje je uslijedilo nakon Caponeovog hapšenja nije imao nikakve veze. A Frank Nitti , kojeg je Ness navodno pustio da padne sa zgrade, je u stvari počinio samoubojstvo 15 godina nakon radnje u filmu.

VIDEO

The Doors

Koliko god pohvala da je film dobio, toliko je dobio i pokuda, uglavnom od preostalih članova benda. Legendarni muzičar je stvarno bio vrlo neobična osoba, ali nije bio niti sklon nasilju niti je bio stalno pijan kako se to predstavlja u filmu Olivera Stonea , dok je po naravi bio značajno drugačiji nego što ga je odglumio Val Kilmer .

VIDEO

Elizabeta: Zlatno doba

Za svoju ulogu poznate kraljice Elizabete I. je Cate Blanchett dobila mnoge nagrade i pohvale. Ali povjesničari su film dočekali na nož. Od činjenice da nikad nije vodila vojsku u bitku, do činjenice da je zapravo imala preko 50 godina kad se bitka odvila, pa do toga da priča njemački u jednoj sceni, a njemački nikad nije učila.

Dodamo li tomu probleme s mnogim likovima prikazanima u filmu, tj. s time da su poneki bili živi, a poneki nisu, za vrijeme njene vladavine, dobijamo povijesni miš maš od filma.

VIDEO

Amadeus

Iako je ovo film koji redovno dolazi na top liste najboljih filmova, posjeduje jednu vrlo veliku grešku koja bi ga trebala maknuti s tih lista. Naime, Antonio Salieri , za kojeg film tvrdi da je bio Mozartov neprijatelj, uopće nije bio neprijateljski nastrojen prema Amadeusu.

Jedna doza suparništva je svakako postojala, no Mozart i Salieri su čak i komponirali skupa, a nešto pred svoju smrt je Mozart napisao pismo u kojem se prisjećao ugodnih trenutaka koje je proveo sa Salierijem.

VIDEO

Genijalni um

Remek djelo Rona Howarda nam prikazuje slavnog matematičara Johna Nasha kao paranoidnu i shizofrenu osobu koja pati od halucinacija. I dok je stvarno istina da se Nash godinama borio s tim bolestima, nema dokaza da je ikada iskusio halucinacije kakve su prikazane u filmu. Niti je održao govor nakon primanje Nobelove nagrade, niti je radio s vojskom ili ikojim dijelom Vlade SAD.

VIDEO


Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 59
Kate Hudson zarađuje bizarnu svotu od filma 'Sam u kući 2': Sjećate li se njezine uloge?
SLAVNA GLUMICA

Kate Hudson zarađuje bizarnu svotu od filma 'Sam u kući 2': Sjećate li se njezine uloge?

Filmski klasik 'Sam u kući 2: Izgubljen u New Yorku' i prošlog je Božića bio najgledaniji televizijski sadržaj. Kate Hudson oglasila se oko filma pa otkrila da s vremena na vrijeme zbog uloge u njemu dobije ček...