Obavijesti

News

Komentari 0

Na samitu EU-CELAC najviše vremena posvećeno ratu u Ukrajini: 'Jako smo zabrinuti...'

Na samitu EU-CELAC najviše vremena posvećeno ratu u Ukrajini: 'Jako smo zabrinuti...'

Države članice EU-a željele su u završnu deklaraciju unijeti najoštriju moguću osudu ruske agresije na Ukrajinu, ali dio zemalja CELAC-a tome se oštro protivio

Čelnici država članica EU-a i Zajednice latinoameričkih i karipskih država (CELAC) završili su u utorak svoj treći sastanak na vrhu na kojem su najviše vremena posvetili traženju formulacije za rusku agresiju na Ukrajinu.

Države članice EU-a željele su u završnu deklaraciju unijeti najoštriju moguću osudu ruske agresije na Ukrajinu, ali dio zemalja CELAC-a tome se oštro protivio. Najtvrđi otpor bilo kakvoj osudi Rusiji davala je Nikaragva, koja se na kraju nije složila ni s formulacijom u kojoj se uopće ne spominje Rusija.

“Izražavamo duboku zabrinutost zbog rata protiv Ukrajine, koji i dalje izaziva golemu ljudsku patnju i pogoršava postojeće slabosti u globalnom gospodarstvu, ograničava rast, povećava inflaciju, prekida lance opskrbe, povećava nesigurnost energije i hrane  i rizik za financijsku stabilnost”, kaže se u tekstu deklaraciju na kraju koje se nalazi fusnota da su je “podržale sve zemlje s jednom iznimkom zbog neslaganja s jednim paragrafom”.

Više latinoameričkih zemalja nevoljko pristaje na osudu ruske agresije, poput Venezuele i Kube.

Krimski most: Putin najavio odgovor i jačanje sigurnosti
Krimski most: Putin najavio odgovor i jačanje sigurnosti

Brazil odbija uvesti sankcije Rusiji, a brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva u više je navrata rekao da odgovornost za rat dijele Ukrajina i Rusija, iako je u posljednje vrijeme ublažio svoje stajalište i osudio rusku agresiju.

U deklaraciji je na inzistiranje zemalja CELAC-a uvrštena formulacija o osudi “transatlantske trgovine robljem”, koja je uzrokovala “neizrecive patnje milijuna muškaraca, žena i djece”.

U deklaraciji se priznaje da su “ropstvo i trgovina robljem bile strašne tragedije u povijesti čovječanstva ne samo zbog gnusnog barbarstva nego i zbog razmjera i organiziranosti te negacije žrtava”. Također se kaže da su ropstvo i trgovina robljem zločini protiv čovječnosti. Spominje se također i potreba za reparacijom.

U razdoblju od 15. do 19. stoljeća najmanje 12,5 milijuna ljudi iz Afrike oteto je i prevezeno europskim brodovima u Latinsku Ameriku. Za oko šest milijuna robova odgovoran je Portugal koji ih je prevezao u Brazil.

Američki general: Ukrajinska protuofenziva daleko od neuspjeha, no bit će teško...
Američki general: Ukrajinska protuofenziva daleko od neuspjeha, no bit će teško...

CELAC je regionalni blok osnovan 2010. koji okuplja 33 latinoameričke i karipske države. Cilj mu je udruživanje tih država radi jačanja političkog dijaloga te socijalne i kulturne integracije te regije, poboljšanja kvalitete života i poticanja gospodarskog rasta u regiji te unapređenja dobrobiti svih osoba koje u njoj žive. U te 33 zemlje živi oko 600 milijuna stanovnika. EU i CELAC imaju zajedno preko milijardu stanovnika, što je 14 posto svjetske populacije, a na njih otpada 21 posto globalnog BDP-a.

Zemlje CELAC-a imaju jedinstven potencijal u pogledu bioraznolikosti, prirodnih resursa, održive obnovljive energije, poljoprivredne proizvodnje i strateških kritičnih sirovina. U njima se nalazi 50 posto bioraznolikosti planeta koja je ključna za njegovu ekološku ravnotežu, posebno u Amazoniji. CELAC ima najveći udio obnovljivih izvora energije u svijetu koji je 2021. iznosio 61 posto.

Vrijednost trgovine između EU-a i CELAC-a dosegnula je prošle godine iznos od 369 milijardi eura.  EU ima sporazume s 27 od 33 članice CELAC-a, ali neke od najvećih zemalja nisu među njima.

EU želi poboljšati suradnju s tom regijom, između ostaloga i zato da smanji ovisnost o Kini i Rusiji.

Međutim, suradanja ne ide kako bi većina s obje strane željela. Dobar primjer za to je sporazum s južnoameričkim trgovinskim blokom Mercosurom, koji uključuje Argentinu, Brazil, Paragvaj i Urugvaj.

Iako su EU i Mercosur u lipnju 2019. nakon dva desetljeća pregovora postigli politički dogovor o sporazumu, on još uvijek nije ratificiran.

U Uniji postoji zabrinutost u pogledu zaštite okoliša u zemljama Mercosura, posebice u amazonskoj prašumi. Europska komisija pripremila je dodatak koji bi u sporazum o slobodnoj trgovini uključio dodatne odredbe vezane uz klimu, okoliš i ljudska prava, no s time se ne slažu članice Mercosura.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Ukrajina traži NATO: Pozovite nas u savez već idući tjedan
PUT PREMA ČLANSTVU

Ukrajina traži NATO: Pozovite nas u savez već idući tjedan

NATO je objavio da će se Ukrajina pridružiti savezu i da je na "nepovratnom" putu prema članstvu. Ali savez nije uputio službeni poziv ni odredio vremenski okvir
Ukrajina ima sve više dezertera: 'Ozbiljan problem, mi smo u 3. godini rata  i ovoga će biti više'
100.000 OPTUŽENIH ZA DEZERTIRANJE

Ukrajina ima sve više dezertera: 'Ozbiljan problem, mi smo u 3. godini rata i ovoga će biti više'

Neki vojnici su uzeli bolovanje i nestali bez traga, a drugi su se otvoreno sukobili sa zapovjednicima i odbili izvršiti zapovijedi. Pojedini Ukrajinci su se odbili boriti usred bitke
VIDEO  Ukrajinci pogodili veliko skladište nafte kod Rostova. Rusi gase požar već satima!
NOVI UDAR NA RUSIJU

VIDEO Ukrajinci pogodili veliko skladište nafte kod Rostova. Rusi gase požar već satima!

Ukrajina već neko vrijeme bombardira skladišta oružja, vojne baze i naftna postrojenja u Rostovskoj regiji kako bi usporila rusku ofenzivu. Kijev je već napao skladište FDKU Atlas u kolovozu ove godine.