Aluminijske soli, parabeni i umjetna bojila izazivaju alergijske reakcije na koži nenavikloj na dezodorans, kakva je ona mladenačka koja se tek susreće sa znojem
Moj prvi dezodorans ne smije sadržavati alkohol i kemikalije
Ulaskom u pubertet djeca dobivaju vlastiti miris tijela, a nakon sportskih aktivnosti i pojačanog znojenja najednom znaju i “čudno” zamirisati. Kako bi se ugodnije osjećali u svojoj koži, trebali bi nova pravila za održavanje higijene, a kad to bude nužno, početi rabiti i dezodorans, a poslije i parfem. Mlada, osjetljiva koža najbolje će podnijeti što prirodniji i neutralniji miris dezodoransa, a djeca će moći birati onaj u spreju, roll-onu, sticku ili kremi. Za početak je najbolje da prvi dezodorans ne sadrži alkohol (osim ako koža nije jako masna), a treba izbjegavati i umjetne kemikalije koje izazivaju alergijske reakcije i svrbež, osobito aluminijske soli, parabene triklosan, propilen glikol i umjetna bojila. U trgovini zatražite proizvod namijenjen djeci ili, ako ga nema, onaj za osjetljivu kožu.
Antiperspirante zatvara pore
Znoj nema mirisa dok se ne pomiješa s bakterijama. Sastojci u dezodoransu neće spriječiti znojenje - nego samo neutralizirati bakterije. S druge strane, antiperspirant sprečava znojenje, odnosno zatvara pore te stoga nije idealan za djecu.
Parfem ne prikriva mirise nego ih nadograđuje
Za razliku od dezodoransa, funkcija parfema nije da prekrije miris kože, nego da se s njim stopi u novi miris. Parfem je zato prije kupnje potrebno isprobati jer na svakoj koži drukčije reagira. Većina proizvođača nudi posebne linije koje su namijenjene djeci.
Svako godišnje doba traži druge mirisne note
Parfeme treba birati i prema godišnjim dobima pa su lagani i osvježavajući idealni za ljeto, a oni topliji i teži namijenjeni su za korištenje zimi. Ipak, prvi dječji parfem uvijek bi trebao biti što laganijih nota, sa što manje teških sastojaka poput egzotičnog voća ili mošusa.