Pohvale Marinu, ali ni on nije kvalificiran raspravljati o ovoj široj temi od društvenog interesa. Usput, uz hvalevrijednog Korlevića, treba spomenuti i Antu Radonića koji desetljećima mnogim klincima širi vidike po pitanju astronomije u maniri "staromodnog" učitelja, širokih pogleda na život. Problem s ovim člankom je što veliča STEM kao jedino bitno polje znanosti, selektivno zanemarujući humanistički aspekt. Jer znanost je jedna i sastoji se od disciplina, a ne, kao što se pokušava sugerirati, od prirodnih, humanističkih, društvenih i inženjerskih "znanosti". Nadalje, "umjetna inteligencija" je zavaravajući naziv s obzirom da se radi o automatizaciji. Nijedan stroj ne može biti inteligentan jer nije u stanju proizvesti inicijalni kreativni čin. Svakako je važna u budućim industrijskim (ali i medicinskim i uslužnim) procesima, ali to je automatizacija i mogućnost mikro-preciznosti tehnologije, nikako "inteligencija". Važnost STEM-a se danas isključivo gura kao svojedobno važnost isključivo društvenih znanosti, a sukobi između (prosječnih) prirodnjaka i humanista/društvenjaka se potiču metodom stvaranja lažnih dilema. Stvarnost je ipak malo drukčija jer većina inženjera, usko orijentiranih na svoje polje, i osim ako nemaju urođenu tu crtu, ne vlada najbolje onim što se voli nazivati "mekim vještinama".
Dk
Deaktivirani korisnik
05.8.2021.
Odustani
A stvarni napredak je prepoznavanje važnosti podjednakog vrednovanja i jednih i drugih vrsta vještina (kibernetika drugog reda, usmjerena na suradnju svih disci
plina znanosti, umjesto na kibernetiku prvog reda koja se bazira na kontroli i kompeticiji, a odavno je odbačena u radovima ozbiljnih znanstvenika u drugoj polovici 20. stoljeća- u ovom članku se "gura" kibernetika prvog reda). Pa tako ni Marin ne navodi (ili mu nije zgodno, zbog sponzora) da upravo usmjeravanje djece na **isključivo** STEM discipline stvara baš ono protiv čega govori u ovom članku- stvaranje još jedne cigle u zidu zatucanosti. Jer vještina robotizacije bez uzimanja u obzir etičkih aspekata vodi u vrlo ružno/tužno i nehumano društvo. Pod suncem ništa novog, rekli bi neki, odavno zaboravljeni mudri ljudi. Većina ljudi često gleda samo pozitivne aspekte neke novotarije, bez intelektualne hrabrosti za razmatranje i negativnih aspekata (dobar primjer su 5G tehnologija i ozbiljni nedostaci IoT koncepata, koje ovaj promo članak implicira), pa zato izostaje stvarni napredak koji bi pokušao inkorporirati i pozitivne i negativne aspekte kako bi se došlo do prihvatljivog kompromisa u kojem bi, barem donekle, izjednačili važnost "drveta" i "šume".
Prikaži još ↓
TŽ
Tiha Žena
05.8.2021.
Odustani
Dobro napisano, nekako je sve postalo ili-ili, i to nije zdravo za ljude. Jer nismo svi za sve i neuvažavanje različitih htijenja i interesa i kapaciteta vodi u
nešto opisano u filmovima... a nisu ugodne scene
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .