Nakon navršenih 60 godina savjetuje se minimalno jedan pregled očiju godišnje, a kako bi spriječili očne bolesti vezane uz godine jedite puno svježeg i šarenog voća i povrća
Žitarice, brokula, špinat i orasi smanjit će oštećenja na očima
S godinama se mijenjaju oči, a najčešći problem vida kod starije populacije jest prezbiopija, odnosno staračka dalekovidnost. Tu je i očna mrena ili katarakta - zamagljenost prirodne očne leće koja uzrokuje loš noćni vid.
Kod starijih se javlja i glaukom - povišeni očni tlak uz koji se mogu pojaviti slijepe pjege i sužavanje vidnog polja. Kod dijabetičara se, osobito u starijoj dobi, može javiti i dijabetička retinopatija - bolest oka koja pogađa krvne žile mrežnice. Ovi problemi uglavnom se mogu lako liječiti. Ipak, ponekad mogu biti i predznak nekih ozbiljnih problema.
Stoga se preporučuje da pacijenti nakon navršenih 60 godina minimalno jednom godišnje odlaze na pregled očiju. Uz to, osobito je važan unos vitamina, minerala, proteina i omega-3 masnih kiselina, ali na prvome mjestu je lutein - najvažnija prirodna tvar za zdravlje ljudskog oka i kože. Lutein djeluje kao filtar sunčanog svjetla apsorbirajući opasne UV zrake.
Smanjuje rizik od degeneracije oka i sprečava razvoj očne mrene. Lutein, naime, zaustavlja oštećenja u staničnim membranama te se smatra zaštitnikom osjetljivog tkiva rožnice. Zdrava prehrana trebala bi sadržavati mnogo svježeg, šarenog voća i povrća. Stručnjaci preporučuju između pet i devet porcija dnevno.
U tanjurima bi se pritom trebali naći špinat, kelj, slatki kukuruz, grah, brokula, svi bogati izvori luteina. Vitamin A, također važan za zdrav vid, naći ćete u narančama, mrkvi, bundevi... Voće i povrće, uz to, bogato je vitaminom C, snažnim antioksidansom vrlo važnim za zdravlje očiju. Rizik od staračkih očnih bolesti smanjuje i unos cjelovitih žitarica. Oprezan treba biti s mastima te u organizam unositi samo one zdrave - omega 3-masne kiseline nalaze se u ribi i ostalim plodovima mora koje je potrebno jesti barem dvaput tjedno.
Orahe, također bogate zdravim mastima, jedite svakodnevno kao grickalice. Kvalitetan izvor proteina su nemasno meso, mahunarke i jaja, koja su također izvor luteina. I za kraj, hidratizirajte se. Voda, biljni čajevi, prirodni sokovi, mlijeko bogato kalcijem - sve je dobar izbor dok unosite mnogo tekućine.
Više pročitajte na portalu Trećadob.