Hrana bez glutena oboljelima od celikalije je od presudne važnosti za život jer im neće naškoditi zdravlju. Na tržištu postoje i pekarski proizvodi pogodni za dijabetičare
Za svakoga ponešto: Na tržištu ima kruha i peciva bez glutena
U pekarskoj industriji milsili su i na ljude koji boluju od celikalije iako je njihov broj mali, tek jedan do dva posto. Tim ljudima je vrlo teško na tržištu pronaći hranu koju smiju jesti i često se moraju odricati puno toga što mi ostali pojedemo bez razmišljanja - svježi fini kruh, slasna peciva itd.
Kruh i peciva te ostale namirnice, npr. tjestenina, kolači itd., bez glutena oboljelima od celikalije su od presudne važnosti za život jer ih mogu jesti bez bojani kako će im naškoditi zdravlju. Na tržištu postoje i pekarski proizvodi pogodni za dijabetičare.
- Danas na tržištu postoji više desetaka vrsta kruha. Prije pedesetak godina bile su poznate tri do četiri osnovne vrste kruha i ništa više. Upravo razvojem tehnologije, nutricionizma kao i težnjom za raznolikosti proizvoda na tržištu, kruh se oplemenjuje. Kruhu se dodaju nutritivno vrijedni sastojci, meljave brašna koja sadrže više prehrambenih vlakana, sjemenke uljarica, određene vrste krušarica slične pšenici koje ne sadrže gluten, bjelančevine iz drugih biljnih izvora itd. Takvi dodaci mijenjaju izvorne vrste kruha oplemenjujući ga beta-glukanom, omega-masnim kiselinama, čine ga, primjerice, prihvatljivim za dio populacije koji boluje od celijakije, za dijabetičare i sl. - objašnjava mr. sc. dipl. inž. Marijan Katalenić - voditelj Odjela za zdravstvenu ispravnost hrane pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Također, dodaje kako neke vrste kruha sadrže dodane uljarice i povećavaju sadržaj korisnih masnoća (omega 3 vrste), druge vrste sadrže dodane bjelančevine i pogodne su za dijabetičare, ali i za ljude koji se žele tako hraniti, dok treće vrste imaju zanemarivu količinu glutena, što je bitan podatak za umjerene bolesnike od celijakije.
Inače, celikaliju zovu i kameleonskom bolesti, a oboljeli moraju strogo paziti da u organizam ne unesu gluten jer im ga tijelo ne može probaviti kako treba i probavni trakt se oštećuje. Gluten je ljepljiva bjelančevinasta tvar koja se nalazi pšenici, raži, ječmu itd. Zahvaljujuću njemu je tijesto rastezljivo i ljepljivo.
Kruh od brašna cjelovitih žitarica smanjuje rizik od bolesti
Doc.dr.sc Dubravka Novotni, predavač na PBF-u u Zagrebu, napominje koliko je važno jesti kruh napravljen od cjelovitih žitarica koji je prepun vlakana.
- Vlakna u prehrani su povezana sa smanjenim rizikom pojave srčano-krvožilnih bolesti, dijabetesa tip 2, raka debelog crijeva, povišenog krvnog tlaka i prerane smrti. Tako i Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA, 2010) navodi brojne moguće zdravstvene tvrdnje za pekarske proizvode koji sadrže barem 50 posto integralnih brašna jer njihova redovita konzumacija pomaže aktivnosti crijeva i kontroli tjelesne mase, daje dugi osjećaj sitosti i osigurava uravnoteženi metabolizam šećera, pomaže regulaciji razine kolesterola u krvi i očuvanju zdravlja srca. Osim toga, kruh od cjelovitih žitarica je bogatiji bioaktivnim spojevima kao što su mineralne tvari, vitamini, antioksidansi, fitoestrogeni, fitostanoli i fitosteroli - kaže doc.dr.sc Novotni.
Dodaje kako je integralni kruh sa sjemenkama još bolji izbor.
- Sjemenke i orašasti plodovi uistinu obogaćuju kruh jer primjerice lanene sjemenke, kao i orah, obiluju omega-3 mastima, lignanima, spojevima s (anti)estrogenim djelovanjem a sadrži i značajno više vitamina E - napominje.