Loše kombinacije hrane, poput pršuta i dinje te piletine u umaku od vrhnja, otežavaju probavu dok dobre tijelu osiguravaju važne vitamine i potiču 'topljenje' masti, tvrde nutricionisti
Spojevi zbog kojih boli trbuh: Dinja i pršut, piletina i vrhnje...
Meso u umaku od vrhnja ili s tjesteninom nije dobar izbor, a riža i mahunarke su odlična kombinacija za jači imunitet i gubitak kilograma, tvrde nutricionisti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Neke namirnice nije dobro kombinirati jer poništavaju ljekovito djelovanje jedna druge. Ponekad mogu djelovati štetno, jednako kao što i neke kombinacije namirnica, kad ih jedemo u istom obroku, mogu imati još snažnije ljekovito djelovanje, napominju stručnjaci. Nije dobro zajedno jesti meso, koje je odličan izvor željeza, u kombinaciji s mlijekom i mliječnim proizvodima, jer kalcij remeti apsorpciju željeza, pojašnjava nutricionistica Vesna Bosanac, autorica bloga na Instagramu EatToSlim.
- Primjer takve loše kombinacije je piletina u umaku od vrhnja, koju mnogi vole. S druge strane, apsorpciju željeza iz namirnica biljnog podrijetla pomažu vitamin C i limunska kiselina, pa je primjerice vegetarijancima dobro napraviti voćno-povrtnu salatu, odnosno pomiješati zelenu salatu, rukolu, salatu potočarku, jednu mandarinu, crne masline, te sve začiniti s malo maslinova ulja i limunova soka - kaže naša sugovornica.
Ove lisnate salate sadrže željezo, no ono je inače lošije iskoristivo u usporedbi sa željezom iz mesa, pa mandarina i sok od limuna pridonose da se ono bolje iskoristi, pojašnjava.
- Meso nije dobro kombinirati ni s kruhom ili tjesteninom, kao ni sa slatkim voćem, dok se pozitivan efekt postiže u marinadama s dodatkom limunova soka. Poželjno ga je kombinirati i s raznovrsnim povrćem - ističe nutricionistica Sandra Marić Bulat.
Dodaje da je svaki organizam drugačiji, pa tako i na različite načine doživljava osjetljivost na loše prehrambene kombinacije. Često se događa da neke tegobe pripisujemo probavnim smetnjama ili alergijama na određene namirnice, dok je u stvarnosti glavni problem u kombiniranju hrane.
- Kombinacija kruha ili tjestenine s mesom potiče izlučivanje probavnih sokova koji poništavaju vlastito djelovanje te tako dolazi do raspadanja proteina i fermentacije ugljikohidrata, što na kraju dovodi do nadutosti i pojačanih plinova u organizmu - pojašnjava Marić Bulat.
Slično je i s kombinacijom pršuta i dinje, odnosno općenito nije dobro kombinirati voće s mesnim proizvodima. Iako u kombinaciji daju moćan okus, stvaraju osjećaj težine i opterećenje na probavni sustav. Dinja se vrlo brzo probavlja, za razliku od pršuta, a voćni šećeri iz dinje u kombinaciji s pršutom stvaraju opterećenje na probavni sustav, upozorava sugovornica.
S druge strane, dodaje, preporučuje se miješati proteine životinjskog podrijetla s povrćem. I riža i mahunarke imaju sinergijski učinak te su dopuštena kombinacija, jednako kao i mahunarke s povrćem. No kako biste spriječili neugodne nuspojave kod kombiniranja proteina i ugljikohidrata, u obrok je potrebno uključiti zeleno lisnato povrće, ističe nutricionistica.
- Kombiniranjem namirnica koje zajedno imaju pozitivno djelovanje olakšavamo rad probavnog sustava, organizam dobiva mnogo više energije te se manje osjeća umorno. Sinergijom nutritivnih sastojaka možemo preventivno utjecati na naše zdravlje, na zdravlje očiju, probavnog sustava, kože, zdravlje srca i krvožilnog sustava, imunitet i druge zdravstvene tegobe. Također, na vrlo jednostavan način možemo postići ravniji i manje vidljiv trbuh, odnosno na prirodan način možemo potaknuti potrošnju abdominalnih masnoća. Pritom je često već i dva tjedna pametnog kombiniranja namirnica dovoljno za to da se počne primjećivati pozitivan učinak - kaže.
Zelena salata u kombinaciji s jabukom i grožđicama potiče mršavljenje.
- Svaka kombinacija voća i povrća povećat će količinu antioksidansa i vlakana u prehrani. Zato su voćno-povrtne salate odličan izbor za ljude koji žele smršavjeti. Između ostalog, kad u salati ima voća, onda nakon ručka nećete tražiti ‘nešto slatko’. Tako je, na primjer, zgodna kombinacija matovilca, zelene salate, jabuka i grožđica - predlaže nutricionistica Vesna Bosanac.
15 SUPER SPOJEVA: NAUČITE ZDRAVO SPAJATI NAMIRNICE
(priredila nutricionistica Sandra Marić Bulat)
1. Prženi tofu + smeđa riža, slanutak i crvena paprika
Mahunarke u kombinaciji s rižom tvore jači aminokiselinski sastav nego svaka namirnica posebno, pa u kombinaciji s tofuom stvaramo jaki proteinski obrok, osobito za vegetarijance. Vitamin C pospješuje apsorpciju željeza iz mahunarki.
2. Riba + blitva ili špinat na lešo s češnjakom i maslinovim uljem
Riba je bogata selenom, A, D i E vitaminima topivim u mastima. Povrće sadrži beta karoten i vitamin A. Maslinovo ulje pospješuje iskoristivost vitamina topivih u mastima, koji sa selenom iz češnjaka i ribe tvore još jači učinak.
3. Voda + nezaslađeni sok od brusnice
Ova kombinacija sprečava nakupljanje streptokoka koji se ‘skrivaju’ u usnoj šupljini te lijepe na površinu zuba. Među ostalim, sok od brusnice sprečava stvaranje plaka na zubima.
4. Jaja + sir
Dva jaja osiguravaju oko 20 posto dnevnih potreba vitamina D, koji je neophodan za bolju apsorpciju kalcija iz sira. Vitamin D i kalcij neophodni su za zdravlje i čvrstoću kostiju.
5. Riba + brokula
Losos i skuša bogate su selenom koji je važan za zdravlje štitnjače i podržava imunitet. Brokula sadrži sulforafan, sumporove spojeve koji su u kombinaciji sa selenom čak 13 puta učinkovitiji u borbi protiv karcinoma.
6. Crveno vino, borovnica + bademi
Resveratrol iz crvenog vina i E vitamin iz badema djeluju sinergijski jače za očuvanje krvnih žila i protiv zgrušavanja krvi. Osim u vinu, resveratrol se može pronaći i u borovnicama.
7. Zeleni čaj + limun
Zeleni čaj bogat je katehinima, prirodnim polifenolima koji imaju i do 100 puta jači učinak u neutraliziranju slobodnih radikala od vitamina C, dok sok od limuna pojačava njihovo djelovanje. Ova je kombinacija odlična prevencija protiv raka.
8. Crvena paprika + grah
Crni grah izvrstan je izvor željeza (ne govorimo o proteinima i vlaknima). Vitamin C iz crvenih papričica suprotstavlja se djelovanju fitata i tako olakšava organizmu pristup većoj razini željeza iz graha.
9. Meso + limunov sok
Kapanje mesa limunom ima dvojaku funkciju - limunska kiselina učinkovito olakšava probavljivost obroka, dok vitamin C pospješuje apsorpciju željeza iz mesa.
10. Mahune + češnjak, luk
Sumporovi spojevi iz češnjaka ili luka pospješuju iskoristivost cinka iz mahuna. Slično je i s mesom – luk i češnjak vrlo su korisni u marinadama s mesom.
11. Meso + ružmarin (kadulja i bosiljak)
Tijekom roštiljanja i prženja mesa mogu se stvoriti štetni spojevi heterociklički amini (HCA) koji mogu povećati rizik od raka. Ružmarin sadrži antioksidante, koji mogu spriječiti zadržavanje HCA tijekom kuhanja.
12. Rajčica + maslinovo ulje
Likopen iz rajčice je snažan antioksidans topiv u mastima. U kombinaciji s mastima bolja je iskoristivost likopena, antioksidansa koji je važan za zdravlje prostate.
13. Čaša vina nakon ribe poboljšava vid
Jedna čaša vina bogata je polifenolima, snažnim antioksidansima koji pospješuju iskoristivost omega-3 masnih kiselina iz ribe. Ova kombinacija pokazala se značajnom za zdravlje očiju.
14. Riba + maslinovo ulje
Omega-3 masne kiseline iz ribe i maslinova ulja djeluju protuupalno. Zajedno s antioksidansima kojima obiluju obje namirnice, obrok je snažna podrška imunološkom sustavu.
15. Zeleno lisnato povrće + meso ili riba
Stručnjaci dnevno preporučuju unos od dvije do tri namirnice iz skupine mesa, ribe, jaja i mahunarki. Najbolji prehrambeni izvor željeza je crveno meso, ali i povrće, kao što su špinat, blitva, kelj, prokulica, kupus i brokula. Kombinacijom navedenih namirnica može se spriječiti anemija.