Iako je u većem dijelu svijeta zabranjeno, obrezivanje genitalija i dalje prijeti preko 30 milijuna djevojčica i žena diljem svijeta, upozorava novo izvješće UNICEF-a
Sakaćenje i dalje prijeti: Preko 125 milijuna žena je obrezano
Metoda sakaćenja ili potpunog uklanjanja klitorisa žene koja se obično obavlja u dobi od pet do 15 godina i dalje nije iskorijenjena, a više od 125 milijuna žena na svijetu danas je tako brutalno obrezano, piše u novom izvješću UNICEF-a predstavljenom na konferenciji u Washingtonu.
Prema UNICEF-ovoj studiji, u 29 afričkih zemalja žensko obrezivanje i dalje je uobičajena praksa, a ako se nastavi dosadašnjim tempom u narednih će deset godina biti obrezano još 30 milijuna žena, piše britanski Guardian.
U Egiptu je gotovo svaka djevojčica i žena obrezana
Globalne organizacije i udruge za ljudska prava protive se tom tradicionalnom sakaćenju kojem je prvotna namjena uskraćivanje ženama užitka u seksu, kao i njihovo podređivanje muškarcima, no pobornici obrezivanja brane taj običaj kao kulturološku normu.
U naizgled razvijenom Egiptu je situacija je preko 91 posto djevojčica i djevojaka obrezano. U 77 posto slučajeva obrezivanje rade liječnici, što samo dokazuje raširenost tog običaja u Africi. Situacija je još gora u Somaliji, Gvineji i Džibutiju, gdje je preko 95 posto ženske populacije obrezano. Nešto bolje je u Keniji i Tanzaniji, gdje se danas trostruko manje djevojčica obrezuje nego prije 30 godina.
Žene i muškarci žele kraj obrezivanju
U većini zemalja koje prakticiraju obrezivanje, većina muškaraca i žena smatra kako taj običaj treba ukinuti, stoji u UN-ovim izvješću. Unatoč tome, u nerazvijenim zemljama poput Gvineje, Senegala i Tanzanije i dalje prevladava mišljenje kako će neobrezana žena teško naći muža, a genitalno sakaćenje smatraju odrazom vrijednosti patrijarhalnog društva u kojem žive.
- Pred nama je izazov poticanja žena i muškaraca da progovore o štetnosti obrezivanja i napuštanju tog primitivnog običaja koji oskvrnjuje žene - dodala je savjetnica za ženska i ljudska prava u UN-u, Rao Gupta.
Obrezivanje djevojčica ne može se usporediti s onim kod dječaka, jer se njime odstranjuje dio spolnog organa koji onemogućuje seksualni užitak, a njegove opasnosti uključuju teško krvarenje, probleme kod uriniranja, infekcije, neplodnost i povećan rizik rađanja mrtve djece, upozoravaju stručnjaci.
Porijeklo obrezivanja
Obrezivanje ženskih genitalija rašireno je kod muslimana, osobito u patrijarhalnim društvima, a razlozi koji se navode za takvo sakaćenje žena su različiti:
- Ženski spol nakon obrezivanje postaje čišći i smanjuje se rizik bolesti
- Obrezivanje čini djevojčice više ženama, jer se time otklanja "muški dio" s njih
- Obrezivanje ženu štiti od njene seksualnosti jer onemogućuje užitak u seksu
- Muškarci doživljavaju veće seksualno zadovoljstvo s obrezanim ženama
- Odbijanje tradicije obrezivanja znači okretanje zapadu i njegovom nemoralu