Odjeća koja je jednostavno napravljena i izrađeni od prirodnih vlakana (pamuk, svila i lan) ili poliestera vjerojatno se može prati ručno ili u hladnoj vodi u perilici rublja
Odjeću za kemijsko čišćenje je moguće oprati oprezno i doma
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Mame diljem svijeta, udahnite i riješite se društvenog pritiska
Na vašoj etiketi može stajati da je dozvoljeno isključivo kemijsko čišćenje, no ako vam je taj komad odjeće nužan, a trenutno ne rade kemijske čistionice moguće je da to možete oprati i sami doma, ali vrlo pažljivo.
POGLEDAJTE VIDEO: Održite odjeću čistom uz pomoć ovih trikova
Pokretanje videa...
- Upute na oznakama za njegu odjeće nisu nužno najbolji način čišćenja, već način na koji se proizvođači štite od nepopravljivih šteta u slučaju da se ne pridržavamo uputa, kaže Gwen Whiting, suosnivačici 'The Laundress', newyorške tvrtke za očuvanje materijala i pranje eko sredstvima za Life Hacker.
U skladu s tim, Steve Boorstein, bivši kemijski čistač i osnivač ClothingDoctor.com kaže, kad oznaka glasi 'samo na kemijsko čišćenje', to ne mora nužno značiti da se predmet ne može prati ručno, pogotovo ako je izrađen od prirodnih vlakana. Naljepnica 'samo za kemijsko čišćenje' postoji kako bi se smanjio rizik od nepravilnog pranja odjeće kod kuće.
Također ovisi o vrsti odjeće i tkanine. Na primjer, odjevni predmeti koji su jednostavno napravljeni i izrađeni od prirodnih vlakana (pamuk, svila i lan) ili poliestera vjerojatno se mogu prati ručno ili u hladnoj vodi u perilici rublja.
S druge strane, odjeća napravljena od osjetljive sintetike ili od mješavine tkanina, uključujući svilu i vinu, kao i kožne i antilop predmete ali i one s metalnim ukrasnima, perlama i kožne, morati ćete odvesti na kemijsko čišćenje.
1. Ručno pranje
Jedan od načina za pranje odjeće je ručno pranje. To možete učiniti u svojoj kupaonici ili kuhinjskom sudoperu ili u zasebnom umivaoniku. Uzmite kantu, ili odjeću stavite u sudoper kojeg možete zatvoriti s čepom. Kantu ili sudoper napunite vodom određene temperature, a poželjno bi bilo kod takve odjeće da je što manja temperatura. Primjerice 30 ili 40.
Koristite nježni sapun, ne deterdžent. Sapun za suđe ili šampon za kosu isto su dobre opcije.
Koristite ruke ili drvenu žlicu kako biste promiješali robu. Robu trebate dobro promiješati sa sapunom, trebate ju i istrljati, a onda ostaviti da se namoči u tekućini.
Odjeću isperite jedan po jedan u čistoj vodi. Čistu odjeću objesite na sušenje na stalak za sušenje.
2. Perilica rublja
Ako zaista želite koristiti perilicu rublja, u njoj možete i oprati odjeću s etiketom 'samo za kemijsko čišćenje'. Ipak, jedan od glavnih upozorenja: stroj mora imati postavku 'brzo pranje' da ne bi oštetili tkaninu.
3. Kućni setovi za kemijsko čišćenje
U posljednjih nekoliko godina, setovi za kemijsko čišćenje kod kuće postali su dostupni na stranim tržištima. Ako vam se dogodi da ga imate ili ga možete nabaviti, to je također opcija. U osnovi, ti setovi djeluju tako da prvo obradite mrlje na odjeći, a zatim ih 'očistite' stavljanjem vlažnog jastučića s otopinom za čišćenje iz pribora u vašu sušilicu, gdje ga toplina odvodi. Iako ti setovi dobro osvježavaju odjeću, nisu najbolji u uklanjanju mrlja na bazi ulja.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Brzo šminkanje Cindy Crawford ujutro: Izbjegavam suhi puder
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...