Obiteljima pacijenata koji su u terminalnoj fazi bolesti na jedinicama intenzivne njege moglo bi pomoći ako im se ispune male želje primjerice da se pacijentu omiljenog jela ili vlastitog pokrivača
Ispunjene male želje pomažu i umirućima i njihovim obiteljima
Znanstvenici su razgovarali s članovima obitelji 730 pacijenata na samrti o njihovim iskustvima u okviru projekta "3 Wishes Project (3WP)", programa suosjećanja čiji je cilj stvoriti u zadnjim danima života člana obitelji uspomene i trenutke kojih se mogu sjećati.
- 3WP omogućuje skrb ispunjenu suosjećanjem jer u prvi plan stavlja pravo na dignitet umirućeg bolesnika i potiče veze između tih pacijenata, liječnika i članova obitelji - navodi dr. Deborah Cook sa sveučilišta McMaster u Hamiltonu u Ontariju u časopisu Annals of Internal Medicine.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Cilj studije je bio vidjeti koliko je moguće provesti 3WP program u raznim zdravstvenim ustanovama, koliko bi članovi obitelji i liječnici cijenili ta iskustva i koliko bi koštalo da se redovito ispunjavaju želje umirućih pacijenata i njihovih obitelji.
Program je obuhvatio umiruće pacijente u jedinicama intenzivne njege u četiri bolnice.
Većina bolesnika je potpomognuto disala te je primala lijekove koji su pomagali radu srca a mnogi su bili i na dijalizi zbog otkazivanja bubrega.
Želje su se uvelike razlikovale i uključivale su stvari poput izvođenja pacijenata 'na zrak', ukrašavanja bolničkih prostora blagdanskim ukrasima, proslava rođendana ili godišnjica, obnove bračnih zavjeta, puštanja neograničenog broja posjetitelja ili pružanja pomoći u odlukama o darovanju organa ili krvi.
Ukupno je ispunjeno 3325 želja a prosječni trošak po želji bio je 5,19 dolara.
Čini se da je program ispunjavanja želja održiv jer su bolnice to nastavile nuditi i nakon prestanka istraživanja, navode znanstvenici.
Intervjuirani članovi obitelji i liječnici kazali su kako je 3WP program pomogao jačanju ljudskih veza i pomogao obitelji i prijateljima da se usmjere na to da su pacijenti osobe što je u suprotnosti s okruženjem jedinica intenzivne njege u kojima težina bolesti, oslanjanje na tehničke uređaje i nemogućnost teških pacijenata da komuniciraju otežavaju pružanje optimalne skrbi terminalnim bolesnicima, naveli su autori studije.
Članovima obitelji bilo je utješno što su imali mogućnost povezati se međusobno i stvoriti sadržajne veze s liječnicima te su cijenili što su liječnici pokazivali da uvažavaju dignitet njihovih umirućih članova obitelji, naveli su znanstvenici.
Olakšava se i pacijentu i obitelji
Aktivnosti u okviru programa 3WP, čiji je cilj stvoriti uspomene, potaknuli su skrb punu poštovanja koja je pak potaknula obitelji na sjećanje na člana obitelji kao osobe a ne pacijenta, a što može olakšati tugovanje, istaknuli su pacijenti.
Usmjeravanje na stvaranje veza i uspomena može donekle ublažiti tugovanje, stres, depresiju i tjeskobu koju iskuse ljudi čiji članovi obitelji umru u jedinicama intenzivne njege, naveli su znanstvenici.
Humaniziranje iskustva boravka u jedinicama intenzivne njege za umiruće pacijente može odgovoriti i na potrebe zaposlenika tih odjela koji su izloženi velikoj razini stresa i izgaranja na poslu, navodi znanstveni tim.
Negativna iskustva liječnika i osoblja mogu biti pojačana kad umirući pacijenti primaju skrb suprotnu njihovim željama ili prognozi bolesti ili kad komunikacija s njihovim obiteljima ne omogući da se u lošoj situaciji napravi najbolje moguće.
Program 3WP pružio je liječnicima i obiteljima okvir u kojemu mogu uvažiti pacijente u njihovim posljednjim danima a što može povećati osjećaj zadovoljstva za liječnike u obavljanju njihova posla. (ms)
POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...