Bol u abdomenu je svaka vrsta bolova koja se osjeća na području između prsa i prepona. Budući da je to velik dio tijela, nužno je točno locirati mjesto gdje boli, kako bi se lakše otkrio uzrok
Boli vas trbuh? Mjesto boli će otkriti što je tome pravi uzrok
Bol u trbuhu jedna je od učestalih tegoba koja povremeno pogađa preko 90 posto ljudi. Ponekad nas plaši zbog svog intenziteta, no sama jačina bolova ne znači da je njihov uzrok ozbiljan i obrnuto - blage, no dugotrajne tegobe mogu označavati i kroničnu bolest koju treba liječiti.
Ako bilo koju vrstu bolova u trbuhu primjećujete dulje od dva tjedna, posjetite liječnika kako bi isključili ozbiljnije dijagnoze. Razlog za hitan posjet liječniku je i dugotrajna nadutost, dulje povraćanje, proljev i krv u stolici.
Bol u abdomenu je svaka vrsta bolova koja se osjeća na području između prsa i prepona. Budući da je to velik dio tijela, nužno je točno locirati mjesto gdje boli, kako bi se lakše otkrio uzrok. Pronađite ih na fotografiji, a prijevod dijagnoza ispod fotografije:
- Gallstones - žučni kamenci
- Stomach ulcer - čir na želucu
- Pancreatitis - upala gušterače
- Kidney stones - bubrežni kamenci
- Urine infection - upala mokraćnih kanala
- Constipation - zatvor
- Lumbar hernia - pomaknuti disk kralježnice
- Appendicitis - upala slijepog crijeva
- Pelvic pain (bol u zdjelici) - ginekološke tegobe (endometrioza itd.)
- Groin pain (bol u preponama) - preponska kila
- Heartburn - žgaravica/gastritis
- Epigastric hernia - epigastrična hernija
- Early appendicitis - rana faza upale slijepog crijeva
- Inflammatory bowel - sindrom iritabilnog crijeva
- Small bowel (tanko crijevo) - upala tankog crijeva, Chronova bolest
- Umbilical hernia - pupčana kila
- Diverticular disease - divertikuloza crijeva
- Duodenal ulcer - peptični čir
- Biliary colic - opstrukcija/začepljenje žučovoda
Manje ozbiljne tegobe
Moguće je više različitih uzroka bolova, a manje ozbiljni okidači neugode su:
1. Netolerancija na hranu - problem je u nedostatku probavnih enzima i kiselina koje ne mogu razgraditi, probaviti te apsorbirati određene sastojke hrane.
2. Gastritis - na gastritis upućuju bol, osjećaj težine u želucu nakon obroka, osjećaj pečenja ili mučnine koji potiču na povraćanje, te žgaravica i nadutost, kao i promjene u učestalosti i sastavu stolice.
3. Trovanje hranom - Kako biste izbjegli ovakvu situaciju, nemojte ostavljati kuhanu hranu na sobnoj temperaturi duže od sat vremena. Nakon toga ju stavite u hladnjak. Hrana se ne smije pohranjivati na temperaturama od 5°C do 60°C, pri pripremi se treba paziti na čistoću ruku, a ostaci od ručka ili večere se trebaju baciti u smeće nakon tri dana.
NEPREPOZNATLJIVA HUREM: Nekad prekrasna glumica danas izgleda kao plastična lutka