Prema analizi američkog Instituta za mir, Rusija je upotrijebila obje vrste bespilotnih letjelica, kojima je relativno jednostavno upravljati, ubrzo nakon isporuke u kolovozu
Krvava ruska taktika: Kakvi to dronovi siju strah u Ukrajini?
Već danima zračne uzbune u Ukrajini ne prestaju. Rusi nemilosrdno gađaju energetske, ali i civilne ciljeve po cijeloj zemlji. Zadnjih dana pod velikim napadima je Kijev, a predstojnik ureda predsjednika Volodimira Zelenskog, Andrij Jermak tvrdi kako su grad napale dronovi kamikaze.
POGLEDAJTE VIDEO: Rat dronovima
Pokretanje videa...
- Glavni grad su napali dronovi kamikaze. Potrebno nam je više sustava protuzračne obrane i to što je prije moguće. Nemamo vremena za spore akcije. Više oružja za obranu neba i uništavanje neprijatelja - zavapio je tako Jermak.
O kakvim se dronovima točno radi te kakva je to ruska taktika?
Naime, Iran je dostavio Rusima najmanje dva sustava bespilotnih letjelica - Šahid-136 i Mohadžer-6. Šahid-136, koji se nazivaju dronovima kamikaze jer prilikom udara eksplodiraju. Mogu nositi malu bojnu glavu od oko 30 kilograma, a navodi se da ima domet i do 2500 kilometara, iako se koristi za kraće ciljeve.
Prema analizi američkog Instituta za mir, Rusija je upotrijebila obje vrste bespilotnih letjelica, kojima je relativno jednostavno upravljati, ubrzo nakon isporuke u kolovozu. Tako je, tvrdi Institut za mir, Šahid-136, preimenovan u Geran-2 u ruskoj službi, bio je u upotrebi najkasnije u rujnu, a Mohadžer-6 početkom listopada.
- Radi se o bespilotnim letjelicama koje se zabijaju u svoj cilj i rade enormne štete. Vrlo ih se lako programira pa su jako efikasni, ali i što je najbitnije i vrlo precizni. To nikako nije jeftino oružje, vrlo su skupi ali ako pogodi cilj, onda je ispunilo svoju svrhu. Ovime je Rusija započela novu fazu rata, koji je postao još ubojitiji - pojasnio je prof. dr. sc. Marinko Ogorec, vojni stručnjak.